שווקים צפים בויטנאם

1770

floating markets 14 good

על תופעת השווקים הצפים בויטנאם  

בחלק הדרומי של ויטנאם התפתחה תרבות שלמה של מגורים על סירות בנהרות הגדולים (כגון נהר המקונג הענקי). קרוב ל-2 מיליון ויטנאמים מתגוררים בבתי סירות על הנהרות  החוצים את דרום המדינה. לכן התפתחו שם כבר לפני מאות שנים שווקים צפים בהם מתנהל מסחר ערני בשעות הבוקר.

שווקים צפים אלו תורמים רבות להתפתחות הכלכלית של האזור כאשר בתי סירות משמשים להובלת סחורות, משרדים ושווקים צפים.  בדרך כלל השווקים הצפים הכוללים מאות סירות ובתי סירות פועלים עפ"י התמחויות סיטונאיות כגון שוק דגים או שוק ירקות או שוק פרחים. לצד השווקים הצפים פועלים מאות סירות לשינוע והובלת הסחורות בדרכי המים הארוכים של ויטנאם.

תמונה: בשוק הצף עם שחר

השוק הצף של קאי ראנג   Cai Rang Floating Market

חלק גדול מהתנועה בתוך דלתת המקונג מתבצע באמצעות סירות, והשווקים השוקקים ביותר הינם השווקים הצפים בהם מציעים האיכרים את מרכולתם מתוך סירות.שוק קאי ראנג אמנם אינו הגדול מבין השווקים הצפים, אך הוא בהחלט אחד הססגוניים ביותר. השוק פועל בין השעות 05:00 ל-11:00 בכל יום. בשוק ניתן לרכוש פירות, ירקות ודגים מכל המינים.

בניגוד לשוק הצף הממוסחר מאוד בתאילנד, השוק הצף של קאי ראנג הינו שוק אותנטי בו מתבצע סחר יומיומי של מוצרים, בעיקר ירקות ופירות בין הסירות המשייטות להן בנהר מקונג. כמות גדולה מאוד של סירות ועליהן אבטיחים, קוקוס, מלונים, תפוחי אדמה, בצל, סלי קש ועוד, כאשר מרבית העבודה הפיזית של השטת הסירות והעברת הסחורות בין הסירות נעשית על ידי הנשים, ומסייעים בידן הגברים. לרווחת התיירים המשייטים בסירות תיור בין סירות השוק, משייטות סירות המוכרות בקבוקי שתיה וחטיפים, כמו גם כרטיסי הגרלה לפיס המקומי.

רקע חברתי -כלכלי

משפחות רבות בויטנאם  גרות בבתי-סירות, הבנויים לספק את צרכי המשפחה המינימליים: קורת גג, הפרדה בסיסית בין הורים לילדיהם, ופינה להכנת האוכל. המצעים שמשמשים לכיסוי הגוף בלילה מכסים את רצפת "הבית" בשעות היום. המקום מואר בעזרת עששיות נפט, והמקלחת והשירותים, כמובן, בנהר כמו גם הכביסה. לאחר שליפתם מן המים נתלים הבגדים על חבלים שנמתחו במיוחד בין שתי סירות, או על חבל העוגן. הילדים שאינם מבקרים בבית-הספר נרתמים לעול פרנסת המשפחה, ועוזרים בתחזוקת הסירה ובדיג.

קישור מס' 1

 כפי שניתן לראות מתמונה זו . חלק  מסוחרי השווקים גרים בסירה ומשפחותיהם מנהלות את כל חייהם שם . החל מכביסה ועד בישול וכו' . בין בתי הסירות יש כל הזמן תנועה של קונים שמגיעים עם הסירות שלהם .

תמונה: אישה מתעוררת בבית הסירה שלה בשוק הצף

תמונה נוספת של מוכרת ירקות בשוק הצף

 תמונה נוספת: מסחרי ערני בין הסירות , בעיקר נשים החותרות בסירה וקונות פירות בשוק .

 

  בית הסירה הצף בכחול הוא ביתן הקבוע של הקונות כאן פירות. הן מפליגות מכאן עם הסירה לכל מרחבי השוק הצף על מנת למצוא את הפירות שחיפשו במחיר שחפצו. על דלתת המקונג – רקע קצר

האזור הדרומי ביותר במדינה, אזור שטוח ופורה, שנבנה בתהליך טבעי במהלך השנים בשפכו של נהר הדלתה. אנשי האזור חיים בכפרים על גדות התעלות המרובות בדלתה. הדרך הטובה לחקור את האזור היא כמובן באמצעות שיט.

דלתת המקונג משתרעת על רוב דרום וייטנאם ושטחה כ-40,000 קמ"ר. דלתת המקונג נוצרה ע"י נהר המקונג שאורכו כ-4,200 ק"מ (הנהר ה-13 באורכו בעולם, והעשירי בנפחו- כ-475 ק"מ מעוקבים של מים עוברים בו בשנה), המתחיל את דרכו בטיבט ועובר דרך סין, מיאנמר (בורמה), תאילנד, לאוס, קמבודיה ווייטנאם. זהו שטח המורכב משלוחות רבות של נהרות, נחלים ותעלות, היוצרות איזור עשיר במים שגובהו אינו עולה על 3 מטרים באף נקודה, ונוסף על כך מעמידות את יישוביי האיזור בסכנה מתמדת של שיטפונות. קרקעת דלתת המקונג היא קרקעת סחף פוריה ועשירה במינרלים, ולכן כרבע משטח הדלתא מנוצל לגידול אורז, מה שיוצר את אחד מהאזורים הגדולים בעולם לייצור אורז. 

 קישור לתמונה: בתי סירות בנהר המקונג : כאן חיים אנשים כל ימי חייהם

 מקור וקרדיט על צילום התמונה של בית הסירה בדלתת המקונג : רחל בועז , נובמבר 2009 .

· ·

תגובות

 • מדוע השווקים הצפים בויטנאם נשלטים בדרך כלל על ידי נשים ?

  לאה

  ami 9 בדצמבר 2009 22:00
 • הסיבה היא היסטורית . בעבר היה לנשים ייצוג גבוה בשווקים הצפים כי הגברים היו עסוקים בעבודה מפרכת בשדות האורז.

  מנהג זה נותר על כנו והמסורת של מכירה וקנייה בשווקים הצפים , כולל ניהול התעבורה נותרה בידי נשים ויטנאמיות .

  ami 10 בדצמבר 2009 15:21
 • היי עמי
  תודה על כתובת הבלוג ששלחת.
  הכתבה מעניינת ביותר. יישר כוח.
  אריה בועז

  אריה בועז 16 בדצמבר 2009 8:41

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.