הפלגה מס' 80 של הנת"ב , 2 במרץ 2010 , מתחמם

1430

 הערה 1 : יש מבחר מוסיקלי בסוף ההפלגה , כדאי לפתוח רמקולים או אוזניות.

הערה 2 : עדיף לגלוש בדפדפן פיירפוקס כי אז כל הקישורים ייפתחו .

מקור וקרדיט לתמונת הפתיחה  

מבט אתנוגראפי על קרניבלים ופסטיבלים בעולם

 פסטיבל הצבעים "הולי" 2010  בהודו

  בחגיגות לוקחים חלק תושבים מכל קצוות החברה ההודית. הם מורחים זה על זה צבעים, מחלקים ממתקים ומשתתפים בתהלוכות צבעוניות, בהן הם רוקדים לצלילי תופים. לפסטיבל יש גם משמעות מיתולוגית במקביל לשמחה על בואו של האביב. הוא מציין את ניצחון הטוב על כוחות הרוע בסיפורי האלים ההודיים.

 חג הצבעים ( הולי) בהודו – רקע

 למידע נוסף

 גם הפילים בהודו נצבעים במגוון צבעים

 קישור מס' 1  קישור 2    קישור מס' 3

 המלצה על ספרים חדשים

 ארגז הכלים הצהוב: מדריך לגידול רעיונות

ורד מוסנזון. הוצאת זהות ושפה, 164 עמ', 89 שקלים 

 קישור 1

 קישור 2 : הבלוג  של ורד מוסנזון

 קישור 3 : ורד מוסינזון מספרת מדוע החליטה להוציא את הספר

 קישור 4: ורד מוסנזון בראיון מעניין בטלביזיה , כיצד לפתח חשיבה יצירתית ?  

 ביוגרפיות

ביוגראפיות : המלצות

"אוטוביוגרפיה או ביוגרפיה טובה היא תמיד הרבה יותר מסיפור אישי – היא סיפור של תקופה, שמייצר אינטימיות נדירה בין הקורא לכותב". איריס מור בוחרת חמש ביוגרפיות ואוטוביוגרפיות מהספרות העברית .קישור

הלן בר 1941 , פריז

 יומן
מאת: הלן בר
Journal – Helen Bar 

 בחודש ינואר 2008, שישים ושש שנה לאחר שנכתב, ראה אור בצרפת יומן שכתבה הלן בר, סטודנטית יהודייה לתואר שני בספרות אנגלית בסורבון. עם פרסום היומן יצאה העיתונות הצרפתית מגדרה והקדישה לו כותרות ראשיות ועמודים שלמים.

העניין הרב ביומן נבע לא רק משום היותו מסמך היסטורי אותנטי בעל חשיבות גדולה, אלא משום איכויותיו הספרותיות המובהקות. היומן שנקרא בהתחלה כמו ספר התבגרות של נערה רגישה ומבריקה עובר בהמשך לעסוק באירועים ההיסטוריים הסוערים מנקודת המבט האישית והנוקבת של הלן. ביומנה היא מצליחה לספק תשובות חלקיות לשאלות הממשיכות לטרוד אותנו, בעיקר באשר לאופן שבו תפסו היהודים את מצבם במהלך הכיבוש בזמן אמת. תובנותיה מטילות אותנו למעמקי ההתנהגות האנושית על כל מורכבותה.

קישור 1

 "על סף הספר הזה עלינו להחריש עתה"

  הלן בר תיעדה בכישרון ספרותי נדיר את חיי היומיום בפאריס הכבושה: את מבוכתה מהמבטים הננעצים בטלאי הצהוב, הכעס על הכרטיסן במטרו ששולח אותה לקרון האחרון, והתרגשותה מגילויי האהדה של חבריה ללימודים. ימים לפני השחרור, מתה בברגן בלזן. קישור 2

 להיות אמא

 תמר מור סלע, אם לשלושה, עוסקת בשאלת האימהות מאז היתה לאם. בספר זה היא מביאה את סיפוריהן של עשרים ושלוש אמהות. מסיפוריהן המגוונים משתקפת תמונה רבת-פנים ומשמעותית של חוויית האימהות ושל תהליך התהוותה וצמיחתה.

בספר להיות אמא מובאים מונלוגים של נשים במגוון גילאים ומצבי חיים. הסיפורים נולדים מן הרגעים הקטנים, היומיומיים, שכל אם מכירה, ונוגעים גם ברגעים הגדולים, המכוננים, של חוויית האימהות.

מן הסיפורים עולה עוצמתם של האהבה האימהית ושל כוחות המרפא והנחמה שהיא נושאת עמה, מאז ומתמיד. קישור

  ויום אחד עוד ניפגש – ליזי דורון

  סוד גדול ריחף על ילדותה של גיבורת הספר, בת דמותה של ליזי דורון, והוא מוסיף לרדוף אותה עד היום: אביה נעלם, ואיש לא מסכים לגלות לה מה קרה לו. בעלילה פסיכולוגית-בלשית המתרחשת לסירוגין בישראל של שנות החמישים ושל ימינו, מבקשות הילדה רבת הדמיון והסופרת הבוגרת למצוא את האב הנעדר או לפחות להסביר את פשר השתיקה שאפפה את היעלמו ולגשר בין זיכרון לדמיון ובין היסטוריה לבדיה.קישור

 קישור 2

 האיש שלא פסק לישון


מאת: אהרן אפלפלד 

עלילת הספר "האיש שלא פסק לישון", הרומן החדש של אהרן אפלפלד, מתרחשת רובה ככולה בארץ ישראל בזמן מלחמת השחרור. כמה נערים ניצולי שואה קובצו יחד והם בונים טרסות בהרי יהודה, לומדים עברית ומתאמנים לקראת הקרבות שיבואו.

אך המשימה הקשה יותר הניצבת בפניהם היא המפגש עם עולמם הפנימי: הזיכרונות הבהירים, הכורח להתמודד עם מה שאירע להם והרצון העז להעניק משמעות לחייהם החדשים.

קישור

"אגדה של חסד"

חנן סבר, איש הגדוד השלישי בפלמ"ח וממייסדי קיבוץ יפתח בגליל בספר חדש "אגדה של חסד" , על מפגש בין יוצא הפלמ"ח המזדקן ואישה צעירה.

הוא,איש פלמ"ח, איש הגדוד השלישי בחטיבת יפתח וממייסדי אחד מקיבוצי הפלמ"ח בגליל.
בפגישה בין שני העולמות שלהם, הרחוקים כל כך, הוא מבין את האבסורד בזוגיות שלהם. היא מסרבת להכיר בכך. 

אתה הילד שלי
מאת: ליסה סקוטוליין
Look Again – Lisa Scottoline

לן גליסון, עיתונאית מפילדלפיה, אימצה את ויל, פעוט מקסים בן שנה, אחרי שפגשה בו כאשר הכינה כתבת מגזין על מחלקת לב-ילדים בבית חולים. ויל הבריא ועכשיו הוא בן שלוש. אלן מגדלת אותו לבדה.
ערב אחד, כשהיא חוזרת הביתה אל בנה, אלן מוצאת בתיבת הדואר מודעת "נעדרים" עם הדמיית מחשב ובה תצלום של ילד שנחטף לפני שנתיים במיאמי הרחוקה, בהיותו בן שנה.

התמונה מציגה אותו כפי שייראה בגיל שלוש. שמו טימותי ברוורמן. טימותי דומה כשתי טיפות מים לוויל שלה.

אלן חווה את הסיוט האיום ביותר שהורה מאמץ יכול להעלות על דעתו. היא נקרעת בין רצונה לשמור על בנה, לבין שאיפתה, כעיתונאית וכאדם, לדעת את האמת.

קישור

קישור  

תעופה ובטיחות

מה קורה כאשר נשים  מוסלמיות בשדה תעופה בריטי מסרבות להיבדק במכשירי הסריקה החדשניים?

היסטוריה בתמונות

עיר גרמנית בלהבות , 1945

אסונות טבע

 צילום רעידת האדמה בזמן אמיתי בצ'ילה , 27 לפברואר 2010

נפלאות הטבע

 יש עצים עתיקים בני 1000 שנה כגון העץ הזה במקדוניה

 מדע

Return of the Fungi

יש מדענים בארה"ב ובעולם שמאמינים בעקבות גילויי פלמינג ( פטריית העובש כאנטיביוטיקה ) כי עדיין קיימים בטבע סוגי פטריות שערכם הרפואי רב ויכול לסייע במאבק נגד מחלות . הם מחפשים , על בסיס מדעי ,את הפטריה בעלת תכונות המרפא.  לא  מדובר בתמהונים , אלא במדענים וחברות תרופות שהקימו לצורך כך .קישור

טכנולוגיה

גורמי צבא במדינות  רבות בעולם עוקבים בעניין אחר מאמצי הפיתוח היפאניים לפתח ציפור רובוטית המסוגלת לרחף במקום אחד וגם לצלם עם מצלמה זעירה . גם האמריקאיים עובדים על פיתוח דומה. קישור

 מקומות בלתי נשכחים

 אורי קציר מאתר אפלטון על "סולטי דוג"

 הומר היא עיירת דייגים קטנה ויפהפיה השוכנת בקצהו הדרומי של החצי האי קנאיי שבאלסקה. כמו עיירות רבות אחרות שצצו ברחבי הספָר האמריקני היא קרויה על שם האיש הראשו שהגיע אליה וסבר שאפשר להפיק משהו מאדמתה. היא שדרה כנמל פופולארי למאות ספינות, הפכה לכפר מתוייר השומר עדיין על אופיו המקורי ושימשה כאתר להאכלת עופות דורסים שראתה בכך כמעט ייעוד אישי. אבל הדבר שאני רוצה להציג כיום אינו אלא הפאב המיתולוגי של העיירה, הלא הוא ה"סולטי דוג" (Salty Dawg). בקתת קורות העץ המוארכת, שאליה צמוד כיום מבנה דמוי מגדלור, מאכלס תצוגה מרהיבה של חליפות הצלה ימיות, אלפי שטרות דולר הנעוצים על הקירות וחתומים על ידי המבקרים ואווירה אותנטית של פועלי נמל, מלחים ודייגים. אווירה שכמותה קשה למצוא בכל מקום אחר המוכר לכם.

לכתבה המלאה של אורי קציר

 הצבעוניות של העיירות האיטלקיות

 הודו מזווית אחרת

 מקומות קסומים בהודו ההררית  2010 – 1

 מקומות קסומים בהודו ההררית – 2

ארכיטקטורה אסלאמית שלא תוכלו לראות

ארכיטקטורה אסלאמית  באיראן משנת 1280

צריח 2 המסגדים ביזד, איראן  

 כיצד חיים בעולם ?

 העיר צנעה בתימן , 2 מיליון אנשים בסכנת התייבשות . המחסור במים נגרם גם בגלל ההתמכרות לצמח הגת וגם בגלל ההשקיה  הכבדה של הגת , הצורכת 37% מתפוקת המים של תימן .קישור

ראה גם : תימן: אין מים? תלעסו גת

כיצד חיים באירופה ?

בבית קפה ספרדי באמצע היום

פרנסה- המבע של הנשים אומר הכל

אהבתי מאד את התמונה הזו המשקפת את החיים האמיתיים  ותלאות החיים במפעל לאריזת תיקים      קישור

דרום מזרח אסיה

בורמה 2003 ,   קישור

פקיסטאן

 הצבא הפקיסטאני החל לחשוף את רשת המנהרות האדירה המשמשת את  ארגון הטאליבאן  באזורי ההר .קישור

פסיכולוגיה

 רדו ממני /  ד"ר אורית זאבי-יוגב

אף אחד אינו בוחר להיות שמן. אנשים בעלי משקל עודף חלומים בלילה שהם דומים לחבריהם הרזים, ובבוקר שוב זוללים ללא אבחנה. סיפוריהם המרגשים של אסתי, אנה, ניל ואחרים ממחישים שהאכילה לא נועדה רק לספק את הרעב הפיזי. אדם שמן הוא אדם במצוקה, וכדי לסייע לו יש להבין מהי הפגיעה הנפשית והמיידית שהובילה להשמנה.רדו ממני מתאר מקרים אמיתיים וסיפורי חיים טעונים, הממחישים את המסתתר מאחורי התשוקה הבלתי נשלטת לאוכל.

קישור

 עמית פכלר שואל (ואף מנסה לענות): "למה אני מתאהבת תמיד במה שאי-אפשר?"

"השאלה הנ"ל, המושרת בפי יהודית רביץ למילותיו של יעקב רוטבליט ("שבתות וחגים") מעסיקה נשים וגברים כאחד. בטור הנוכחי הוא מציע – בעזרת התיאורטיקנים שאמרו את זה קודם, לפני -חמישה 'טיפוסים' של מתאהבות סדרתיות שיש להן סיכוי נמוך בלבד להגשים אינטימיות עם בחיר לבן…"

 אלימות

 פרופסור עמיה ליבליך מספרת על הנסיעה שלה מכפר סבא לבית ביפו במונית

 מבט אחר על חיי הארגונים וחברות 

 פתולוגיה ארגונית: חייהם ומותם של ארגונים

  מאת יצחק סמואל
אוניברסיטת חיפה , 2009

הספר דן בליקויים, בכשלים ובחוליים של ארגונים לסוגיהם השונים (ארגונים עסקיים, ציבוריים, פוליטיים, חברתיים ואחרים). ליקויים אלה פוגמים בתקינותם של ארגונים, מסכנים את עצם קיומם ואף גורמים את סגירתם. 

פתולוגיה ארגונית: המבנים שפותחו בארגונים כדי לעודד רציונאליות, יכולים, בתנאים מסוימים, להיות בעלי השפעה הפוכה: תת-מטרות יכולות להפוך למנותקות מהמטרות הרחבות יותר אותן היו אמורות לשרת

      על סמינר "פתולוגיה ארגונית" –   אוניברסיטת חיפה

  הגורם האנושי

 אדם לאדם ראי
מאת: מרקו יקובוני

Mirroring People: The Science of Empathy and How We Connect with Others – Marco Iacoboni 

היכולת האנושית המופלאה "להיכנס לראשו של אחר"- לדעת מה מישהו אחר חושב ומרגיש – מבדילה את האדם מכל שאר היצורים ומייחדת אותו. היא אולי מה שמגדיר אותנו כבני אנוש.

כישרון החיקוי מאפשר הבנה והזדהות עם אחרים, וכך גם מגשר בין בני האדם ומהווה בסיס להתפתחות התרבות והחברה. ואולם עד לאחרונה לא הבינו המדענים מהו המנגנון המאפשר זאת בתוך מוחנו. קישור

 אבא, לאן הולכים? סיפור אמיתי על הורות אחרת. מאת ז'אן-לואי פורנייה בהוצאת מטר,
תרגום מצרפתית: מיכל אסייג, 148 עמודים.

ז'אן-לואי פורנייה, סופר ובמאי צרפתי ידוע, מספר לראשונה בחייו בספר חושפני על שני ילדיו המוגבלים גופנית ושכלית. הספר המוקדש לילדיו, שלעולם לא יֵדעו קרוא וכתוב, הוא מעין בקשת מחילה על כך שבעצם הבאתם לעולם הוא דן אותם לחיים כה אומללים. קישור

 כלכלה מעולם אחר

 השימוש בכסף במדינות סוציאליסטיות : המקרה של צפון קוריאה

 מדינה האוסרת על נציגיה להשתמש במטבע זר , תקנה חדשה מינואר 2010 של ממשלת צפון קוריאה שאינה מאפשרת לשלם עבור סחורות במטבע חוץ. קישור

 Money in Socialist Economies: The Case of North Korea

אפשר גם אחרת

פרנסות של דיילות

לא רק שחברת התעופה היפאנית הלאומית הוכרזה  לאחרונה כפושטת רגל , אלא מסתבר כי הדיילות של החברה ניסו במשך שנים למכור את המדים שלהן לאספנים נלהבים.

קישור

במועדון הריקוד בפריז

במועדון הריקודים הגדול  בפריז , תתפלאו לראות מייד מי היא נותנת הקצב והDJ  ?

אמנות

 Misses crimson pom and rose jelly  ציור בצבע שאהבתי

ועוד  ציור צבעוני שאהבתי

רישום מעניין בשחור לבן – 1

 רישום מעניין  – 2    

  Babydoll Tracy       קישור

עולמו של עמית קבסה

 עמית קבסה יליד 1977, בן קיבוץ מגל, שם הוא חי ויוצר. מקור וקרדיט

 עוד ציורים נהדרים של  עמית קבסה

 אמנות סביבתית בדרך לדבלין באירלנד

 ילדים במשחק "החמור" – פיסול בציריך

 הפסל בגלסקו בסקוטלנד  על רקע  הארכיטקטורה  של מפעל השטיחים והפסל

הפסל של תיל אולנשפיגל , גרמניה , 1968

 האצניות העירומות – פיסול הולנדי בגן ציבורי

 האצניות העירומות – פיסול הולנדי בגן ציבורי – 2  

 פיסול – השתיקה , מוזיאון בולטימור  לאמנות

 הפסל הנשקף במפרץ סאן דייאגו נועד להזכיר למלחי הבסיס  הצבאי הימי שם את השאיפה לסיום המלחמות והגעגועים.

גרפיטי מעניין בחוצות רחוב בריטי

 פסל נהדר של ויגלנד באוסלו

 פסל העכביש , בילבאו , ספרד

 פיסול הילדה הרוכבת על אופניים באוסלו

 פיסול דינאמי בטקסס  

 פיסול במוזיאון מטרופליטן

 עבודות אמנות בהשראת עליזה  בארץ הפלאות – 1

 עבודות אמנות בהשראת עליזה בארץ הפלאות – 2  

זוויות צילום

  Stefano Unterthiner  יודע לצלם בעלי חיים בזוויות שמעולם לא ראיתם, גם בגלל העובדה שהוא בעל תואר שלישי בזואולוגיה אבל לא פחות מכך שיש לו סבלנות עצומה להמתין עם מצלמתו בטבע שעות וימים.

משחקי ילדים

 כלבים ונשות העשירון העליון

 השתקפויות לילה ביפאן  

 אורות בית הקפה בונציה

  אופנה

 בתצוגת אופנה בליסבון

 אתר מגזין ווג החדש באינטרנט באיטליה

 יש גם גרסה באנגלית של אתר האינטרנט המדהים הזה  

אמנות הריקוד והקולנוע

קטעי הריקוד הטובים ביותר בתולדות הקולנוע

 מוסיקה

 הבן של החנווני היהודי הפך להיות כוכב הג'אז של שנות ה30 וה-40 בארה"ב

 הוא היה נשוי לכוכבת ההוליוודית היפה ביותר והקים את להקת הג'אז המשובחת ביותר של שנות ה30 . ארטי שאו  שנולד כבן למשפחה יהודית בארה"ב היה נגן קלרינט שהאפיל על בני גודמן עד מלחמת העולם השניה . שירותו בחיל הים האמריקאי במלחמת העולם השנייה  היה נקודת מפנה בקריירה המוסיקלית שלו.

 למוסיקה היהודית שעל ברכיה גדל ( בדומה לבני גודמן , מתחרהו המוסיקלי ובן תקופתו) היתה השפעה רבה על אופי ביצועיו וסגנון הכלייזמרים ניכר בחלק מביצועי להקתו גרמסי 5 .

 ההקלטה משנת 1938 של יצירתו של קול פורטר, בקלרינט, הקנתה לו את פרסומו כמוסיקאי של כל הזמנים בארה"ב באותה העת. בשנות השלושים והארבעים היה שם דבר בתעשית הג'אז, לצד אמנים כמו גלן מילר וטומי דורסי. נזכיר, כי אחת  מזמרות הלהקה הראשונות של שאו היתה הזמרת המפורסמת בילי הולידיי. הוא היה הראשון שנתן הזדמנות לזמרת אפרו-אמריקאית בלהקת ג'אז לבנה.  

הוא נולד בשם Arthur Jacob Arshawsky  בניו יורק . משפחתו עברה לקוניטקט ושם כנער יהודי סבל לא מעט מגילוי אנטישמיות.  

במהלך מלחמת העולם השניה התגייס מרצונו לחיל הים האמרקאי , שם הקים להקת ג'אז שהופיעה במשך 18 חודשים בכל אזורי הקרבות באוקיאנוס הפאסיפי. הופעות מוסיקליות אלו שנערכו בממוצע 4-5 פעמים ביום ובלילה התישו את ארטי שאו ולאחר שירות מסור של 18 חודשים באזורי הקרבות הוא סבל מהתמוטטות ושוחרר מחיל הים האמריקאי. לאחר הפוגה של שנה הוא המשיך להופיע ומבחינה מוסיקלית הכניס שילוב של ג'אז קובני עם סווינג.  הופיע כמה פעמים  עם הרכב הגרמסי 5 באולם קרנג'י הול בניו יורק ונחשב כגדול מחדשי הג'אז בראשית שנות ה-50.

 עוד על ארטי שאו

ראה גם :  Legendary clarinetist and bandleader 

 אווה גרדנר , אשתו השלישית 1945-1946

Ava Gardner and Artie Shaw

להקת הגא'ז הנבחרת  של שנת 1939

 ארטי שאו בועדת מקארתי בשנת 1953. שירותו  המסור בחיל הים האמריקאי מנע מהועדה הידועה לשמצה להאשימו.  

 הנה כמה ביצועי ג'אז  נבחרים של ארטי שאו שליקטתי עבורכם:

 Artie Shaw – Nightmare

 "Interlude In B Flat" By Artie Shaw

 Artie Shaw – Begin the Beguine & Temptation – 45 rpm

 Artie Shaw – Frenesi

 Indian Love Call – Artie Shaw

 Artie Shaw – Sweet Lorraine 1936

 Artie Shaw – A Pretty Girl Is Like a Melody

 Artie Shaw Dr Livingstone I Presume (  כאן אפשר בפירוש לשמוע את השפעת המוסיקה היהודית על ארטי שאו)                   קישור נוסף                                        

 מומלץ!! 

Special Delivery Stomp Artie Shaw    

  עוד מביצועי הגרמסי 5

 


תגובות

 • כרגיל… תודה רבה על המאמץ להביא לנו אתרים חדשים, מידע מעניין ןתמונות מרגשות וסיפורים קטנים

  רם 5 במרץ 2010 17:02
 • אתה מכיר את תום לארר?
  http://www.youtube.com/watch?v=aIlJ8ZCs4jY&feature=related
  ו
  http://www.youtube.com/watch?v=q2If9bVJJLY
  סוף שבוע נעים

  רם 5 במרץ 2010 17:06
 • מעניין ומקסים כמו תמיד!
  תודה!

  עזי 6 במרץ 2010 6:44
 • Great as usual!
  Can I ask that the liks will be opened on a different page?

  Ronen

  ronen 11 במרץ 2010 0:11

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.