הפלגה מס' 99 , אוקטובר 2010 – ארץ השמש העולה

1503

 מקור וקרדיט לתמונת הפתיחה

 מקור וקרדיט לתמונה השניה

 כן , הייתי  לאחרונה ביפאן , ולכן "הפלגה" זו וגם הבאות ייתנו מקום יותר נרחב ליפאן .אבל יש עדכונים גם בנושאים אחרים כגון היסטוריה , פסיכולוגיה ואמנות.

 קיוטו – חלון הראווה של התרבות היפנית 

 מקור וקרדיט : הבלוג של מאיר פינטו

מקדש Itsukushima shrine

 המקדש העתיק שעל פני המים באי מיאג'ימה ביפאן . נבנה לפני 1500 שנה ושייך לדת השינטו ביפאן . עדיין פעיל עם נזירים ופתוח לקהל. זהו בעצם מקדש צף.

המקדש הקסום ניצב במי הים על כלונסאות עץ, כשבשעת הגאות מתאפשרת אליו הכניסה באמצעות גשר עץ בלבד.

 

גולת הכותרת של מיאג'ימה הוא המקדש ושער השינטו שלו, שנגלה ונעלם על פי מחזור הגאות והשפל. זהו ללא ספק אחד המקומות היפים ביפן, אם לא בעולם כולו.

למידע נוסף ( סקירה נהדרת של ענת ענת שיוביץ) .  

 קישור 1

 תמונה מס' 2

 תמונה מס' 3

 תמונה מס' 4

 תמונה מס' 5

 תמונה מס' 6  

 רקע תרבותי והיסטורי

שינטו – דרך האלים

הדת הלאומית של יפן. כל יפני הוא שינטו, בנוסף להיותו בודהיסט או נוצרי. השינטו דת עממית המקדשת את הטבע. שינטו אינו עוסק במוסר ואינו מחייב מצוות מעשיות. הוא עוסק רק בטהרה וקידוש הגוף. הניקיון חשוב, אסור לגעת בליכלוך, יש להבדיל בין הפנים לחוץ. לכן יש לחלוץ את הנעליים המזוהמות לפני שנכנסים הביתה. המיתולוגיה של שינטו נכתבה רק במאה השישית לספירה ( בתור השוואה, סין מתועדת משנת 200 לפנה"ס).

 בשינטו ישויות בשם קאמי, כוחות הטבע המייצגות את כל הסובב. נחל, עץ, אבן, פרח כל אחד הוא קאמי. יש 8000 קאמי רשמיים, והרבה יותר קאמי פרטיים. הקאמי הם תופעות הטבע, הם כועסים ומתפייסים, מסייעים בפחד מאסונות. במנזר שינטו יש את החפצים הקדושים שהוענקו ליפנים מאלת השמש: חרב, אבן בצורת בננה, ומראה המסמלת את השמש. חפצים אלו חבויים בכל מקדש שינטו, רק הכמרים רשאים לראותם. משך השנים התפתחה בשינטו האמונה בקריאת עתידות, מזלות, נבואות של טוב ורע.

מקור וקרדיט : יפן – כל מסע ארוך מתחיל בטיסה ממושכת

 תמונה : מקדש השינטו העתיק בעיר העתיקה נארה ביפאן

 תמונה : מקדש השינטו המוזהב בקיוטו  

תמונה : מקדש השינטו העתיק בקיוטו fushimi onari         ( זווית צילום נוספת )

 ללון במנזר יפאני ( הבלוג של ענת סקילי )

 לאכול, לישון, לשבת, לעזוב   

 מקום לינה מומלץ במנזר יפאני  

  חייו של נזיר במנזר יפני

 "שיממוטו סנסאי סיפר שבנוסף לשעות המדיטציה הארוכות במנזר, היה על הנזירים לעבוד קשה, ולהקדיש שעות רבות לעבודות נקיון ותחזוקת המבנה, החצר והגנים. הנזירים הולכים לישון בשעת מוקדמת, וקמים הרבה לפני עלות השחר – בשעה ארבע וחצי בבוקר לשם לתירגול מדיטציה ולתחילתו של עוד יום מאתגר. בכל בוקר, מספר נזירים זוטרים נדרשים לקום מוקדם אף יותר, ולהכין את המנזר לקראת היום החדש. אותם נזירים משכימים קום בשעה שתיים וחצי בלילה, ועליהם לנקות ולמרק את המסדרונות ואת חדרי המדיטציה. על העבודה להיעשות בדומיה גמורה, פן יתעוררו שאר הנזירים הנמים את שנתם. העבודה בדממה מוחלטת נמשכת כשעתיים. שעתיים בהן לכל מטלה ופרט יש כללים וחוקים. כיצד ללכת, כיצד לעמוד ולשבת, כיצד לסחוט את המטלית, כיצד לנגב ולמרק, כיצד למלא ולשפוך את המים, וכו`. כאשר הנזירים מתעוררים, על המקום להיות נקי ומבריק, מבלי ששנתם הופרעה.

 שיממוטו סנסאי סיפר, שבשעת ארוחות הבוקר, הצהריים והערב, הנזירים מתכנסים כולם בחדר האוכל, ובזמן זה חל איסור חמור לשוחח ולדבר. על הנזירים לאכול בשקט את המזון הצמחוני, הפשוט והצנוע שמוגש במנזר. אשתו של שיממוטו סנסאי שישבה בשקט והאזינה לדבריו עד כה, אמרה שכאשר אוכלים בשקט, מגלים לעיתים טעם מופלא. גם במאכל פשוט ביותר."

 מקור וקרדיט :יומן האייקדו ויפן של זאב ארליך  

 קישור

 אמנות

 Hakone Open Air Museum

 המוזיאון הפתוח לפיסול מודרנייפן

 תצוגה גדולה של פסלים, שחלקם נוצרו על ידי פסלים מכל רחבי העולם, מקצתם מהשורה הראשונה, כמו הנרי מור, ג`קומטי, מירו, פיקסו ועוד. אבל הייחוד הוא בצורת המיקום של הפסלים בשטח. כל פסל כאילו נולד במקום בו הוא נמצא.

התאמה פשוט מושלמת. חלקם מתנשאים אל על, ומשמעותם מועצמת על קו הרקיע. פסל אחד מציץ מתוך מרחבו של השני. מכל פינה הם מקבלים משמעות אחרת. השילוב של מזג האוויר הסגרירי, עם פריחת הסאקורות, עם הפסלים, עם קפלי הקרקע, ההרים והירוק מסביב הוא פשוט משגע. מין סימפוניה והרמוניה יפהפיות של הטבע עם הפסלים. בעיני זה אחד המוזיאונים היפים שראיתי אי פעם.  

 בהאקונה נמצא מוזיאון הפסלים הפתוח (Hakone Open Air Museum), שהוא מוזיאון ייחודי בו משתלבים בהרמוניה הטבע והפיסול המודרני.

 מקור וקרדיט : הבלוג של ענת סקילי

 

תמונה מס' 2

 

תמונה מס' 3

 תמונה מס' 4  

 תמונה מס' 5

 

תמונה מס' 6

 תמונה מס' 7

 תמונה מס' 8

 תמונה מס' 9

 תמונה מס' 10  

 מוזיאון פתוח נוסף לפיסול נמצא ביורקשייר , בריטניה , וגם הוא מרתק :

 המוזיאון הפתוח לפיסול ביורקשייר , אנגליה

 תמונה מס' 1      ( זווית צילום נוספת )

 תמונה מס' 2

 תמונה מס' 3

 תמונה מס' 4

 תמונה מס' 5  

 תמונה מס' 6

 תמונה מס' 7

 תמונה מס' 8  

 תמונה מס' 9

 תמונה מס' 10

 ציור

Ruth in Boots and Dress

 ציוריה של Alison Cherry ממחישים רגשות והבעות רגשות אצל אנשים.

קישור מס' 1

מיכאלאנג'לו, מאחוריך

 האתר הבא שם לעצמו למשימה למצוא את ציורי הקיר היפים ביותר בעולם. תוכלו למצוא אפילו מפה שמראה בדיוק היכן כל ציור וציור נמצא. אם אתם רוצים, אתם יכולים לשלוח לאתר ציור קיר שצילמתם אתם, ולציין את הכתובת המדויקת. פרויקט יפהפה.

 (ציורי הקיר היפים בעולם)

קישור

מקור וקרדיט  

הנשים היפאניות

רומן יפני: ואולי, בעצם, אנחנו לא כל כך שונים?

"רק כשגרתי בעצמי ביפן למדתי למה מבלבלים בין בלונדינית לברונטית, על תסביך החוטם המקומי, על תחביביהן האמיתיים של הגיישות וגם את התשובה לשאלה: לכמה חלל נזקקת אשה עם מזרן – הילה בר-עוז על דברים שלמדה בארץ השמש העולה…"  לכתבה המלאה

הצניחה בילודה: איום על העולם המערבי: המקרה של הנשים היפאניות

 הנשים היפאניות חיות בממוצע 86 שנה – תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם

 בשנים האחרונות, בשל ההיעדרויות הארוכות של הבעלים מבתיהם, הבילויים הארוכים שלהם בחברת הקולגות שלהם במועדוני הלילה המפוארים של רובע גינזה היוקרתי של טוקיו, ונסיעותיהם התכופות לחו"ל, החלו הנשים היפניות לצרוך יותר מוצרי מותרות, בגדים יקרים, ונסיעות בזבזניות לבירות האופנה העולמיות.

קישור

 אופנה ביפאן

 היפאניות משקיעות בהופעה חיצונית יותר מכל  עמיתיהן בעולם . לאורך כל הטיול שלנו ביפאן התרשמנו מהאופנה הייחודית והמיוחדת של הצעירות היפאניות , מדובר על אחוז לא מבוטל של צעירות יפאניות המופיעות ברחובות , מסעדות וברכבות לבושות בצורה ייחודית.

 טוקיו היא אחת הערים האופנתיות בעולם, אם לא האופנתית שבהן. כאן צומחים הטרנדים שישלטו בעונות הבאות במסלולי התצוגה בפאריס ובמילאנו.

הסגנון המוביל באופנת הרחוב היפנית( צעירות ) מתחלק ללוליטה גותית, בהשפעה ויקטוריאנית מלווה בהרבה שחור; לוליטה מתוקה, המתאפיינת בלבוש ילדותי וצבעי פסטל.

 אידיאל היופי היפאני שונה מזה שבמערב

 תמונה מס' 1

 תמונה מס' 2

 תמונה מס' 3

 תמונה מס' 4

 תמונה מס' 5

 תמונה מס' 6  

 תמונה מס' 7

 תמונה  מס' 9

 תמונה מס' 10  

 תמונה מס' 11

 ראה גם :

מצגת מעניינת בעברית על אופנת הצעירות ביפאן  

סטודנטית ישראלית ביפאן על האופנה שם

 ן סין ליפאן – ההבדלים המנטאליים

 חתונה יפאנית מסורתית ( הבלוג של ענת סקילי )

יפאן : ערך תרבותי ודגש על להישאר חבר יצרני בחברה

שיעור ההשתתפות בכח העבודה בקרב אנשים מבוגרים ביפן הוא הגבוה ביותר מבין האומות המתועשות. בשנת 2005 כ- 30% מהיפנים בני 60 ומעלה השתתפו בכח העבודה. ארה"ב מדורגת במקום השני עם שיעור של כ- 25% אחוזים ומקדימה בכך את קנדה, בריטניה, גרמניה, איטליה וצרפת. התרבות היפנית מעניקה חשיבות רבה להמשכיות היות האדם יצרני ככל האפשר במהלך החיים. בייחוד לגברים, אפילו בקרב העובדים המבוגרים, ישנה העדפה של המשך עבודה על פני שעות הפנאי. לעומת זאת החברה האמריקאית הרבה יותר מעודדת עובדים מבוגרים שפרשו מעבודתם, להתפנות לפעילויות פנאי שונות, בגיל שהם עדיין בריאים ומסוגלים להמשיך לתפקד באופן עצמאי ומלא.

מקור וקרדיט

 הצצה למפעל מכוניות יפאניות

 "יפן היא מדינה של המעמד הבינוני. בשנת 1950, כשיפן ניסתה להתמודד עם ההרס הכלכלי, בעקבות מלחמת העולם השנייה, סייע כלכלן אמריקאי בשם דמינג, לראשי הארגונים התעשייתיים, ולימדם כיצד לשפר, לייעל, לעצב ולתכנן את מקום עבודתם, על מנת להגדיל את איכות מוצריהם ואת פריון העבודה. הוא עיצב את פניה של הכלכלה והתעשייה המשתקמת, על ידי הפעלת גישה כלכלית חדשה. הטמעת הגישה הביאה לצמיחה תלולה באיכות ולהקטנת עלויות בכלכלה היפנית, וגרמה לכך שמאזן היצוא של יפן הלך וגדל, עד שהפך אותה ליצואנית, מן הגדולות בעולם, ולרווחה כלכלית לעם היפני.

 עובד יפני, עם וותק של 25 שנה מרוויח כ-70.000 דולר, כאשר סף המסים המכסימלי הוא 20%. בונוסים מגיעים לכ-50% מהשכר. בגיל 60 יוצאים לפנסיה, אבל יש יחס של כבוד לאדם המבוגר, יחס כאל בעל הניסיון. לא נהוג לפטר עובד (עדיין, עד שההשפעה המערבית תעמיק לחדור), המחויבות ההדדית, הן של העובד והן של המעביד היא טוטאלית, כמעט נישואין קתוליים. בקומפלקס טויוטה שאליו אנו מגיעים עכשיו באים לידי ביטוי העקרונות של דמינג. למעשה זוהי עיר שלמה הממוקמת בפרברי נגויה ונקראת טויודה סיטי.

מפעל טויוטה הוקם בשנת 1933 כחטיבה חדשה של חברת טויודה שעסקה בייצור מכונות אריגה לטקסטיל, והייתה בבעלות של אדם בשם טויודה (משמעות השם ביפנית – הרבה שדות אורז. כנראה שאב המשפחה גידל אורז). החברה נחשבת למובילה עולמית בשיטות פיתוח וייצור, ושיטת Toyota Production System שפותחה בה, חוללה מהפכה בתעשיית הרכב והשפיעה גם על תעשיות אחרות. החברה מעסיקה מעל 260 אלף עובדים. כאן במפעל מועסקים 4.700 איש, ב – 2 משמרות. הם מייצרים 13.000 מכוניות לחודש, 600 מכוניות ליום. תהליך בניית מכונית לוקח 20 שעות. חלק גדול מהתהליך נערך על ידי רובוטים. המקום נראה כמו בית מרקחת עם ניקיון מופתי. העובדים עובדים בקצב מטורף. בכל מחלקה יש שעון ענק, המראה בכל עת מהי המכסה שנקבעה לאותו יום וכמה אחוזים כבר בוצעו. הדיילת, המלווה אותנו, מדגישה את עקרון העבודה ללא מלאי, העובד מזמין רק את מה שהוא צריך, וכן את חשיבות הביטחון והבטיחות של המכוניות, המושגים באמצעות בקרת איכות."

 מקור וקרדיט : "יפאן – אביב ורוד בארץ השמש " , אתר למטייל .

צילום : רובוטים בפעולה במפעל רכב יפאני

ראה גם :

כיום טויוטה ידועה כ"עיר המכוניות" בגלל מספרם הרב של מפעלי הרכב המצויים בעיר, בגלל האחוז הגבוה של תושבי העיר שעובד בהם, ובגלל השטח הנרחב שהם תופסים בעיר והשפעתם הרבה על החיים בעיר.

בעיר יש 12 מפעלים השייכים לחברת "טויוטה", ולכל אחד מהם התמחות שונה: בחלקם מייצרים חלקי רכב, בחלקם מרכיבים את המכוניות, ובחלקם מבצעים מחקר ופיתוח. מלבד המפעלים שבבעלות חברת טויוטה, מצויים בעיר מאות מפעלים המייצרים חלקי מכוניות ומספקים אותם למפעלי טויוטה. בעיר הסמוכה, טוקאי, הוקם נמל מיוחד ודרכו מייצאים את המכוניות לכל העולם.

מקור וקרדיט :   טויוטה – עיר המתמחה בתעשיית המכוניות, צוות גיאוגרפיה , המרכז לטכנולוגיה חינוכית.  

מהזווית של תרבות ארגונית במפעלים יפאניים

 לבעלי תפקידים בטויוטה אין סמכות לגייס או לפטר עובדים הכפופים להם. החברה היא זו שנותנת לכל עובד את הגיבוי הנדרש, ובכך מגנה עליו גם מפני ראש צוות או מנהל פזיז ונמהר. העובד מגויס על ידי החברה. הוא עובד – ובמידה מסוימת אף נתין או אזרח – של החברה, ולא של אדם זה או אחר שהוא כפוף לו ברגע נתון. "הסמכות בנושאי כוח אדם" נתונה בידי מחלקת כוח האדם של החברה, ולא בידי מנהלים וראשי מחלקות זוטרים. העובדים חייבים לחוש בטוחים בכל הנוג למערכת היחסים שלהם עם החברה. רק עם תחושת ביטחון כזו הם יהיו מסוגלים לפתח את החירות והעצמאות הנחוצות כדי לתמוך בתהליכי הקייזן (kaizen) – לשיפור מתמיד, ולעסוק בהם באופן שוטף. בתנאים כאלה, אפילו אם המסקנה של הקייזן תהיה צמצום מספר העובדים העוסקים בפעילות מסוימת במפעל, לא תיווצר תחושת איום או חוסר ביטחון שעובד כלשהו יאבד את משרתו ואת מקומו בחברה.

מקור וקרדיט :  "כיצד מחוללים  שינוי תרבותי – לקחים מסיפורו של NUMMI 

 הגורם האנושי

 לקט מס' 34 של פורטל הגורם האנושי

 רות הקטנה היא אנה פרנק הפרטית שלי ( שני עמודים שלא התפרסמו מיומן אישי של יהודה עמיחי מעלים את זכרה של רות הנובר, ידידת ילדות שהיתה לו בווירצבור, וגורלה הטרגי ליווה אותה כצל כל חייו).  מאת: חנה עמיחי .

 ספרות

 כמה דברים שלא ידעתם על הסופר היפני הפופולארי הארוקי מורקמי

למה החלטת לפרסם את לאורה, מר נבוקוב?

ולדימיר נבוקוב הורה לפני מותו לא לפרסם את "לאורה". בנו דמיטרי בכל זאת החליט לפרסם אותו ומנסה להסביר בהקדמה מדוע עשה זאת

קישור

 למאמר המלא

האם הספרים האלקטרוניים משנים את הרגלי הקריאה ?

 האם חווית הקריאה בספר אלקטרוני מעודדת קריאה יותר אינטנסיבית? ממצאי מחקר חדשים מארה"ב מלמדים כי אנשים שרכשו מכשירי קריאה לספרים אלקטרוניים ( E-readers ) מקדישים יותר זמן לקריאה. המחקר שנערך בארה"ב בקרב 1200 קוראי ספרים אלקטרוניים גילה כי 40% מהם מקדישים הרבה יותר זמן לקריאה, ואילו 58% אמרו כי הם קוראים באותו היקף כמו קודם. 2% מתוך הקוראים טענו כי הם קוראים פחות. עדיין מוקדם להעריך את ההשלכות של ספרים אלקטרוניים על הקריאה , מה גם שבישראל המהלך האחרון של פיתוח ספרים אלקטרונים בעברית לא הביא להתעוררות שוק הספרים האלקטרוניים .

בארה"ב ההיצע של כותרים אלקטרוניים באנגלית  הולך וגדל כל הזמן ואילו בישראל המבחר נותר מצומצם למדי.

 לסקירה המלאה

 ארכיטקטורה

 בית Maison du Parc, בעיר ריימס בצרפת , נבנה בסגנון הנורמני . בבניין התגורר המייסד וובעל חברת המכוניות סיטרויאן .

  היסטוריה

 יומן מלחמה עברי: ברית המועצות 1941- 1945 מאת אריה יפה. 

 יומן זה נכתב לאורך ארבע שנות מלחמת העולם השנייה בברית המועצות בעברית. הוא פותח בתיאור ערבו של יום הפלישה הגרמנית לברית המועצות ובהתקפה האוירית הקשה. היומן מתעד את קורותיו של יפה, בודד ומנותק מחבריו שהתיישב ב"יישוב עובדים", וורשצ'גינו שבאורל. ביומן ניכרות ההשפעות הציוניות והסובייטיות כאחד. החוקרת ד"ר אביבה אופז ממכללת אורנים ומכללת כנרת בעמק הירדן כותבת בפתח הדבר כי יומנו של יפה היה גנוז בעליית ארון בדירתו לאורך עשרות שנים. רק לאחר פטירתו ב-2001 חשפה אותו נינה אישתו ומסרה אותו לחבר קיבוץ יקום ד"ר אשר שקדי שקרא בו וסבר שהיומן ראוי לפרסום.

מקור וקישור

 היסטוריה של העת העתיקה

 בית המקדש השלישי במצרים

 במצרים התחתית  נמצאו בקרבת העיר ליאונטופוליס שרידי בית מקדש יהודי שהיה העתק נכון של בית המקדש בירושלים. ליאונטופוליס היא העיר שמכונה בספר ירמיהו תחפנחס (ירמיהו מג ז) בית המקדש הזה נבנה ב230 לה"ס ע"י חוניו , בנו השני, שנרדף ע"י הבכור שמעי שניהם בניו של שמעון הצדיק. בבית המקדש הזה כיהנו בני צדוק הכוהן אשר הוגלה מירושלים.

 למאמר המלא…

 אין (כמעט) נבלות בתנ"ך 

 מאה לדגניה – עכשיו הספר

מאה שנים של אירועים עברו על דגניה א' – על המקום, על הרעיון, על קהילת האנשים. העקבות נותרו במסמכים, בצילומים, בנוף, בשפה – לעיתים גנוזות, לעיתים גלויות. מוקי צור כינס את כל אלה בספר .

קישור

 מדע

 הזחלים מאותתים והדבורים עובדות ללא הרף

 מחקר חדש מגלה: דבורי דבש מסוגלות לעבוד מסביב לשעון מבלי להתעייף כאשר הן קולטות אותות מזחליהן בכוורת.

 קישור לידיעה המלאה  

 מתכות מפתיעות מעידנים קדומים

 מהו המקור האמיתי של פריט האלומיניום מאיוד שברומניה? האם הוא רק חלק ממכשיר שיוצר על ידי ציוויליזציה קדומה? האם מערכת הצינורות המפותחת שנמצאה ב 'ינג-האי שבמערב סין נוצרה על ידי חוצנים או אולי על ידי תרבות אנושית מתקדמת מהעבר הרחוק, או שאולי המקור מסתורי פחות?

קישור

 מבט אנתרופולוגי  ביישובי ישראל

 ענת סקילי בבלוג שלה על הילולת בושייף בחג הסוכות מתקיימת במושב זיתן  

 קולנוע 

 אחרון הקולנועים הניידים

 כן, יש דבר כזה – קולנוע נייד. ממש כמו ספרייה ניידת – מדובר במכונית בעלת יכולת הקרנה לא רעה המקרינה סרטים לכל החפץ בכך. כאן תוכלו לקרוא ת הסיפור המרגש על הזוג שהחיו מסורת אנגלית ישנה ומרגשת.

קישור

  עשר הצעות ללינה לא שגרתית ברחבי העולם 

מקור וקרדיט : משה גלעד , עיתון "הארץ"

 


תגובות

 • שלום לך עמי
  אני צופה בהפלגות שלך ונהנת מכל דפדוף.
  האם היה באחת ההפלגות חומר על מינאמר בורמה?

  אני מתעדת לבקר שם. קראתי הרבה חומר בעיקר באנגלית וגם ספרות יפה כמו הספר מכוון הפסנתרים ואחרים.
  האם אתה יכול להאיר את עיני בנושא
  ברכות ותודות
  שבת שלום
  נוני ירון

  ירון נוני 21 באוקטובר 2010 12:40
 • שלום נוני ,

  בהפלגה של ראש השנה , ספטמבר 2010 כתבתי על פסטיבל המקדשים הצפים בבורמה

  http://natav2.com/2010/09

  עמי סלנט

  נ.ב מתכנן להגיע לבורמה בשנה הבאה

  ami 21 באוקטובר 2010 22:24

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.