מגזין הקישורים הסמויים מן העין, מס' 105 , 20 בינואר 2011

2659

  המסע הוירטואלי באינטרנט מתחיל בכפרי הדייגים בניופאולנד בקנדה וממשיך אחר כך לגרמניה לטירה הנשגבת והייחודית שנבנתה ע"י המלך לודוויג השני בבווריה שיצא מדעתו . מדובר על טירת נוישוויינשטיין. אחר כך נעבור לאזור קנט באנגליה ונראה כיצד הגנו הבריטים על החופים בימי מלחמת העולם השנייה. נעיין בספר חדש שמסעיר את ארצות הברית: האם האמא הסינית מתעלה על האם היהודיה/פולניה? מבחר צילומים מרתקים של צלמים בלתי ידועים , אבל מעולים. נסיים במסע מוסיקלי לכמה מחזות זמר של השנות ה50 בבימות בורדווי בניו יורק ,שם תגלו שחקנים וזמרים נפלאים שלא הכררתם עד כה . כדאי לענוד אוזניות או לפתוח רמקולים ליד המחשב כי המסע המוסיקלי הפעם חוויתי יותר מהרגיל.

 מקור וקרדיט לתמונת הפתיחה הראשונה : כפר דיידים בניפאולנד , קנדה

 מקור וקרדיט לתמונת הפתיחה : כפר דייגים בניופאונלנד , קנדה

 מקור וקרדיט  לתמונת הפתיחה השנייה : דייגים בניופאולנד

 כפרי הדייגים בניופאולנד בקנדה

 בשרשרת האיים של ניופאולנד נשתמרו כפרי דייגים ייחודיים שאנשיהם ממשיכים בקור העז לדוג דגים באויקאנוס האטלנטי ומקרבם יצאו לא מעט אנשים העשווים ללא חת בקנדה ובצבא הבריטי במלמת העולם הראשונה והשנייה. אלו לא אזורים שקל לחיות בהם בגלל תנאי מזג האויר והרוחות הארקטיות העזות , אך  מי שיגיע לשם יימצא אנשים מחוספסים  שלא ייותרו על יציאה לדייג של לובסטרים. מצד שני, מדובר על אנשים טובי לב שיסייעו גם לזרים שאינם מכירים המגיעים לאזור. 

בעיירות דייגים אלו מתרחשת עלילת הסרט "חדשות הספנות" והטיפוסים בסרט הם האנשים המייצגים של אזור ספנות ודייג ייחודי זה בקנדה.

הטמפרטורה הממוצעת באזור ניופאולנד היא מינוס 5 מעלות צלזיוס ובחורף מגיעה הטמפרטורה ל-15 מעלות.

האי  פאונלנד שוכן באוקיינוס האטלנטי, סמוך למחוז קוויבק. שטחו 108,860 קמ"ר, והוא האי ה-15 בגודלו בעולם.

ממצאים ארכיאולוגים שהתגלו בשנת 1960 מחזקים את ההערכה כי בשנת 1000 לספירה הוקמה התיישבות ויקינגית באזור ל'אנס או מדוו אשר באי.  אזור זה הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית). במרוצת השנים נעלמו התיישבויות אלו. כלומר, 500 שנה לפני קולמבוס כבר הגיעו הויקינגים לאזור צפון אמריקה אבל  תנאי מזג האוויר הקשים הניעו אותם לחזור כעבור עשר שנים לאירופה.

הארת רני , בתגובות למטה :

הויקינגים עזבו את מקום ההתישבות לא בגלל האקלים. אנשים שהתיישבו בגרינלנד לא נרתעו מאקלים קנדי. גם לפי כתביהם, המעטים, נראה שמזג האוויר נראה "טוב" בעיניהם. ללא נשק חם וללא סוסים הם לא יכלו לעמוד בפני הילידים. שלא כאינואיטים הילידים באותו איזור היו תוקפניים מאוד. לאנשים שבאו אחרי קולומבוס היה נשק חם. חוץ מזה ייתכן בהחלט שכבר לפני קולומבוס כהד רחוק לדיווחי הויקינגים דיגים מאירופה האטלנטית כבר דגו וצדו יונקים ימיים באיזורים ההם. קשה לדעת או לא נדע לעולם.

צילום מס' 1

 צילום מס' 2

 צילום מס' 3

 צילום מס' 4

 צילום מס' 5

 צילום מס' 6

 צילום מס' 7

 צילום מס' 8

 צילום מס' 9

 צילום מס' 10  

 צילום מס' 11

צילום מס' 12

צילום מס' 13

 טירות של מלכים שיצאו מדעתם : טירת נוישוויינשטיין, גרמניה

"אם תהיתם אי פעם מהי ההשראה לטירת היפהפייה הנרדמת בדיסני וורלד, זהו המקום.

הטירה, מסוף המאה ה-19, מרשימה לא רק הודות למבנה המיוחד ועטור הצריחים אלא גם הודות למיקומה. היא ניצבת בדד על צוק, כשסביבה תפאורה מושלמת של הרים ואגמים. למגדלים שבחומות החיצוניות של הטירה ניתן לטפס במדרגות לולייניות. אין פלא שהטירה מסעירה את הדמיון ונראית כאילו נלקחה היישר מסיפור אגדה.

מבנה אקסטרווגנטי מסוג זה יכול היה להיוולד רק במוחו של לודוויג השני מלך בוואריה, הידוע כלודוויג המשוגע. לודוויג כתב לידידו המלחין וגנר מכתב ובו תיאר בפרוטרוט כיצד ברצונו שהטירה תיראה, תיאור שהפך למציאות. תהליך הבניה של הטירה נמשך 17 שנים, ולמרבה הצער לודוויג זכה להתגורר בה רק תקופה קצרה עד למותו המסתורי בגיל 41, ימים ספורים לאחר שאולץ לנטוש את כסאו בשל אי שפיותו.

זמן קצר לאחר מותו של לודוויג ב-1886, נפתחה הטירה לקהל הרחב. בתוך הטירה ניתן לחזות בציורים מרהיבים המציגים סצנות מהאופרות של וגנר. יחד עם זאת, רבים מ-360 חדרי הטירה לא מקושטים כלל, שכן עד מותו של לודוויג השני נסתיים עיצובם של רק 14 מהחדרים." 

 מקור וקרדיט : אתר מסע אחר

 הטירה בבוואריה – צילום מס' 4

 הטירה בבוואריה – צילום מקרוב

 הטירה בבואריה – צילום מס' 6

 חופי אנגליה , מלחמת העולם השנייה

 זה לא תוכנן בכלל כמיצג אמנות אלא למטרות הגנה על החופים באנגליה במלחמת העולם השנייה – אך הפך עם השנים למיצג אמנותי  מרשים .

אחד מכל שלושה בריטים או בריטיות במלחמת העולם השנייה עסק בבניית ביצורים מרשימים אלו בחופי אנגליה.

עוד תמונות של ביצורים שהכינו הבריטים בימי מלחמת העולם השנייה להגנה על החופים שלהם

ראה גם

 עתידנות במבט לאחור

כיצד ראו מהנדסי הרכב בשנת 1948 את המכוניות העתידיות , ואפילו פיתחו דגמים של אב-טיפוס   אשר נסעו בכביש . המציאות , כפי שאנו  יודעים כיום , היא תמיד שונה מהחלומות של המתכננים.

 How cars of the future were perceived in 1948.

 מה גורם לרעיון להצליח?

 מאת: פרופסור שיזף רפאלי ,ספר חדש מסביר: חדשנות היא השפעה סביבתית

 טכנולוגיה

מדוע האירופאים מעולם לא יביסו את חברת ייצור המטוסים האמריקאית, בואינג ?

 מדעים

 "כל ההגדרות הדיסציפלינריות, החלוקה המדעית למקצועות נפרדים, הן הגדרות של האדם ואינן קשורות למציאות הטבע. אלה הגדרות מלאכותיות. הן נולדו כתוצאה מכך שאנחנו מתקשים להבין את התמונה הכוללת ולא מסוגלים להתמודד עם מורכבות גדולה מדי. האוניברסיטאות, כשנוסדו לפני כתשע-מאות שנים, אימצו את השיטה הזו מטעמי נוחות, כי לא ניתן ללמד אחרת. מלמדים לפי מקצועות ומוותרים – לפחות בזמן הלימודים – על המורכבות הקיימת בטבע" .

 פרופסור אהרון צ'חנובר בראיון לכתב העת אודיסיאה

קישור

 מדעים והיסטוריה

חבקוק: ספינת הקרח שלא זכתה לשוט

מלחמת העולם השנייה עתירה באירועים, תעוזה ותחבולות; הרעיון להשתמש בקרח כאמצעי מלחמה היה אחד מהרעיונות המרתקים והמוזרים שהועלו במהלכה.  מאמר מרתק של ד"ר מאיר ברק בכתב העת גליליאו

 היסטוריה

מלחמת ההתשה, מערכה ראשונה

 הקרב על נהר הסום במלחמת העולם הראשונה גבה עשרות אלפי נפגעים ונצרב בזיכרון הקיבוצי ככישלון. ויליאם פילפוט טוען בספרו כי היה זה דווקא קרב מוצלח שהביא למפנה במערכה כולה.

 הניסיון להציג את המתקפה בסום באור אחר הוא תכלית ספרו המרתק של ויליאם פילפוט. הוא לא טוען לבכורה או לחלוציות בניסיון זה. הוא מכיר בחלקם של היסטוריונים שקדמו לו במאמץ קשה זה, אך ספרו המקיף, המתועד להפליא, מציב נקודת אחיזה שקשה לערער עליה.קישור

 200 שנה ב4 דקות

 כיצד התקדם העולם ב200 השנים האחרונות בתחומי הרווחה ותוחלת החיים. תצוגה יעילה ומרתקת ב-4 דקות . בלי פאורפוינט אבל באמצעים טכנולוגיים שרק הBBC יכול להפיק. כאשר יופקו פעם חומרי למידה ממוחשבים לבתי ספר נקווה שהמתכננים יסתכלו על הקטע הזה. 200 Years In 4 Minutes 

הגורם האנושי

 לקט מס' 39 : מחקרים ומאמרים חדשים שנקלטו לאחרונה בפורטל הגורם האנושי

ההפרעה האלוהית

האם יש אלוהים, או שמקורה של האמונה הוא בפגם מוחי מולד שרוב אוכלוסיית העולם סובלת ממנו? עוד ועוד חוקרי מוח ופסיכולוגים משתכנעים שהאמת קרובה יותר לאפשרות המתריסה. קישור למאמר המרתק בעיתון כלכליסט

 האם האמא הסינית מתעלה על האם היהודיה/פולניה ?

ספר חדש בארה"ב מציע דגם חלופי להורות המערבית ומעורר מחלוקת

עפ"י הקורא יניב , המאמר שהצית את האש היה בוול סטריט ג'ורנל

 בתמונה : הפרופסורית למשפטים ממוצא סיני , בעלה היהודי והבנות

ספר חדש שראה אור בארצות הברית מעורר מהומה. הכותבת, אמריקאית ממוצא סיני, מותחת ביקורת נוקבת על ההורות המערבית ומציגה את הדגם שלה: להכתיב לילדיה את כל מעשיהם, לדרוש מהם להצטיין בכל וגם ללעוג להם כשאינם מצליחים במשהו.

קישור 1

קישור 2 , עיתון ניו יורק טיימס

Retreat of the ‘Tiger Mother’

 המלצות על ספרים טובים במיוחד

 

השיבה הביתה – אנה אנקוויסט  

 חיי קפטן ג'יימס קוק מנקודת המבט של אשתו. להביט אל חיי האישה שאתו וילדיה, שהמתינו תמיד לשיבה שלו הביתה.

הסיפור על אליזבת וילדיה, הרבה יותר מעניין משהות ארוכה בת 3-4 שנים, על ספינה בלב ים, עם קפטן קוק, הצוות שלו, פרות, עזים וסוסים מתנת המלך. 

קישור

 השיבה הביתה, הנחשב בהולנד לרומאן הטוב ביותר של אנקוויסט עד כה, ממקם את זירת התרחשותו באנגליה של המאה ה-18, סביב דמותו ההיסטורית של קפטן קוּק, מגלה הארצות הגדול. אנקוויסט טוֹוה את הרומאן שלה בין חרכיהם של הנתונים ההיסטוריים. בעוד קוק יוצא לשלושת מסעותיו הגדולים, ונעדר כל פעם 4-3 שנים, ורק בשובו ישמע מה נולד לו כשהפליג, ומי מילדיו מת בהיעדרו – מספרת אנקוויסט את סיפורה של אליזבת אשתו, שההיסטוריונים יודעים רק מעט מאוד על 95 שנות חייה. ממי שמילאה בביוגרפיות שנכתבו על קוק את תפקיד בת-הלוויה המחוקה של הספן הנערץ, הממתינה לא בפסיביות, היא הופכת לדמות מלאה ומרתקת, שחייה הפנימיים מרשימים פי כמה מדמותו של בעלה.קישור

למידע נוסף  

 כלי עזר ממוחשבים

 גוגל טרנסלייט מאפשר לך לתרגם כל שפה – רק לא בטוח שיבינו אותך

 זוויות צילום

 הצילום הנבחר של המגזין : הגן הסודי בבודפשט

 "העיניים היפות שלי" ,יהודי  צנעה בתימן

גברים אירופאיים מעדיפים נעליים

 הצלם הנהדר Steve McCurry מצלם במדינות העולם השלישי וכדאי לראות  

 צילומי הרחוב של    Greg Schmigel

 לדוג באגם בלילה ( יפאן )

יש כאלו שאוהבים את הצלם  Olaf Breuning

אבל לא כולם

 עיצוב המוצר

 כסאות לקפה  – עיצובים מעניינים

 הקונספט החדש של  שעונים עם דיו אלקטרוני

 עיצוב יצירתי של נעלי נשים

 תחנות אוטובוס ברחבי העולם

 אמנות

 אמנות ציורי הרחוב של האמן Richard Vermaak

האמנות של הציירת Stella Im Hultberg

 איור מקורי של מאייר ספרי הילדים אלברט דוראן האמריקאי משנת 1930.

, Albert Dorne– היה המאייר הנודע של ספרי ילדים בארה"ב . הוא היה ילד עני שברח בשעות היום למוזיאון Metropolitan Museum בניו יורק שם לימד עצמו לצייר ולאייר מהתבוננות בציורים במוזיאון . אנשי המוזיאון אימצו אותו, הוא גדל שם  ולימים נעשה אחדמגדולי מאיירי ספרות הילדים בארה"ב והיום יש כבר תערוכה של יצירותיו במוזיאון Metropolitan Museum היוקרתי .

מה שייחד את אלברט דוראן היה ההומור שלו באיורי ספרי הילדים

 אמנות הזכוכית

 השתקפות  במים – עבודות של האמן Chihuly בתערוכה שלו בנשוויל בארה"ב

 עוד עבודת עיצוב זכוכית של האמן צ'יהולי באותו גן בנשוויל

 ועוד אחת נהדרת

 ועוד עיצוב מרהיב משולב בגן  

 עבודות נוספות של האמן צ'יהולי בתערוכת הגן בנשוויל , 2010  

 פיסול

 פיסול מודרני בעיר יוקוהאמה ביפאן

 פסל העכביש ליד גורדי השחקים בטוקיו

 סגנון הפיסול המודרני הנקרא Steampunk

 פסלים שאהבתי :

 הפסל בביאנלה בונציה , 2009

 ועוד אחד שאהבתי בביאנלה בונציה בשנת 2009  

 מוזיאון השואה במיאמי

 פיסול של הדוב הכחול מפלדה ופיברגלס ליד אולם כנסים בדנוור בארה"ב , שם הפסל מעניין ובהחלט בעל משמעות לפסל הדוב הכחול הנשען על הבניין ומתבונן :

"I See What You Mean."

 פסל  אישה  בפינת רחוב בעיר שרלוט בצפון קרוליינה בארה"ב , פסל איכותי לא צריך להיות הירואי אלא לשקף אנשים אמיתיים .

 פסל מעניין בחוות הפסלים בטקסס

 פסל בבית עלמין בפריז

 מלך היער , גילוף מעץ גולמי ביער

 הפיל המרחף בפרובנס , צרפת

 האיש הבלתי נראה

 שטפונות באוסטרליה

 אם תעבירו את הסמן מקצה אחד של התמונה האווירית לקצה השני תוכלו לראות את האזורים באוסטרליה לפני השטפונות ובעת השטפונות .

 שלג כבד בניו יורק

 הצלם Navid Baraty נטיב לצלם את החורף הכבד שירד בסוף דצמבר על העיר ניו יורק , בעיקר סצנות בברוקלין בחורף הכבד ביותר של העיר ניו יורק

 הומור

 9 הוכחות כי גוגל יכול להיות אלוהים

 לאלו שלא מסוגלים להתעורר בזמן בבוקר : הבחור הזה תמיד התקשה לקום בבוקר ולכן  חבר טוב, מהנדס מכונות , תכנן עבורו את השעון המעורר הזה המבוסס על מדחס אוויר

 הומור בריטי במיטבו : שני בריטים מבוגרים משוחחים על בלקברי

 People Are LUCKY

לפעמים לאנשים יש מזל בחיים ( מקרים אמיתיים)

 מוסיקה

 הקטע המוסיקלי הנהדר במחזמר ( סרט) משנת 1955  "ברנשים וחתיכות" , בביצוע סטאבי קיי שגנב את ההצגה מפרנק סינטרה .

Guys and Dolls (1955) – Sit Down, You're Rockin' the Boat 

 הנה אותו ביצוע של סטאבי קיי  אבל באיכות הקלטה הרבה יותר טובה ( מומלץ), בתפקיד נייסלי , הגנגסטר השלומיאל  

 סטאבי קיי גנב שוב את ההצגה מהזמר נט קינג קול בסרט "קאט באלו" בשנת 1965

על הסרט "קאט באלו" .

 סטאבי קיי היה בכלל קומיקאי יהודי,  שלמד לשיר בעצמו  ולמד לנגן על בנג'ו בעצמו  ותמיד תמיד "גנב את ההצגה"  בכל הסרטים שהופיע .  כמו דני קיי, גם בן למשפחה יהודיה בניו יורק.

 ונחזור לרגע קל לסרט המוסיקלי "ברנשים וחתיכות"  ונראה את פרנק סינטרה כנתן הגנגסטר מדטרויט שתמיד אפשר לסמוך עליו , דמות קבלן הביצוע הנודד  של הפשע  שהיתה קיימת באמת בעולם הפשע האמריקאית ובה תתקלו מאוחר יותר בסדרה אימפריית הפשע . בינתיים תשמעו כאן גם את פרנק סינטרה וגם את סטאבי קיי.

 עוד הופעה מוסיקלית נהדרת של סטאבי קיי באותו סרט : חבורת  הגנגסטרים מניו יורק המהמרים על סוסים ומפסידים תמיד .

Guys and Dolls Opener – Horse Right Here 

 אני מדבר אל העצים

הזמר טוני בוואר הנהדר : אחרי הקדמה קולית קצרה מאד על העצים סביב מקום מגוריה של הגברת שהעלתה את ההקלטה הנהדרת לאינטרנט , ניתן לשמוע את הזמר הנהדר טוני בוואר שר את השיר הבא מתוך מחזמר אמריקאי בשנות ה50 .

I Talk the Trees 

 כדאי לשמוע פעמיים כי אז תבחינו בעיבוד התזמורתי הנהדר הנלווה לביצוע .

ומנגד:

 הניסיון המוסיקלי האחד ויחידי של קלינט איסטווד  לשיר שיר בתולדותיו כשחקן היה בביצוע שיר זה זה  בשנות ה80 של המאה הקודמת. לא רע , אבל טוני בוואר בשנות ה50 היה זמר מקצועי ואילו קלינט איסטווד רק שחקן .

בשני המקרים העיבוד התזמורתי היה מעולה .

 שלישיית קינגסטון האגדתית

Kingston Trio – Greenback Dollar, אחד משירי המחאה היפים של שנות 60 של המאה הקודמת ( 1962 ) , מחאה נגד הקפיטליזם והחומרנות והקריאה לחזרה לחיי טבע.

 וביצוע שלהם של שיר עם משנת 1958 :

 הרכן את ראשך תום דולי
הרכן את ראשך והתחל לבכות
הרכן את ראשך תום דולי
איש מסכן, עומדים אותך לתלות

 The Kingston Trio – Tom Dooley (1958 Capitol records) Lyrics 

 השוואת גרסאות

   הזמר פרי קומו בביצוע נהדר מתוך  המחזמר  SOUTH PACIFIC

 ….ויש הסבורים כי ההופעה הזו באולם קרנג'י הול בניו יורק בשנת 2005 היתה הטובה מכולן ( הביצוע הוא של הזמר Brian Stokes Mitchell  ) .  

 סיבליוס והעלאת רוח הלחימה של הבריטיים במלחמת העולם השנייה

אתמול שמעתי ברדיו של ה BBC ( ערוץ 2 ) את  מצעד הבוקר של המלחין הפיני סיבליוס והתברר לי זו הפכה  להיות  מוסיקה שנהגו באופן לא פורמאלי להשמיע הגדודים הבריטיים במלחמת העולם השנייה על מנת להעלות את המורל של החיילים הלוחמים בימים של שקט מהקרבות והפוגה זמנית .קישור

Sibelius: Karelia suite – Alla marcia  

 

 


תגובות

 • Another great edition.

  morgan 22 בינואר 2011 9:30
 • שלום ושבת שלום
  תודה על הבלוג וסליחה על ההתערבות . הויקינגים עזבו את מקום ההתישבות לא בגלל האקלים. אנשים שהתיישבו בגרינלנד לא נרתעו מאקלים קנדי. גם לפי כתביהם, המעטים, נראה שמזג האוויר נראה "טוב" בעיניהם. ללא נשק חם וללא סוסים הם לא יכלו לעמוד בפני הילידים. שלא כאינואיטים הילידים באותו איזור היו תוקפניים מאוד. לאנשים שבאו אחרי קולומבוס היה נשק חם. חוץ מזה ייתכן בהחלט שכבר לפני קולומבוס כהד רחוק לדיווחי הויקינגים דיגים מאירופה האטלנטית כבר דגו וצדו יונקים ימיים באיזורים ההם. קשה לדעת או לא נדע לעולם. תודה עבור הבלוג תודה עבור האיורים.

  רני 22 בינואר 2011 17:35
 • לגבי הספר על האמהות הסיניות, המאמר של Amy Chua בוול סטריט ג'ורנל הוא שהצית את האש
  http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

  יניב 23 בינואר 2011 9:00

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.