door and flowers

מגזין הקישורים הסמויים מן העין ,הפלגה מס' 117 , ה11 למאי 2011

1313

 


המסע הוירטואלי מתחיל באירופה שם נראה כיצד תקופת ימי הביניים ההיסטורית השפיעה על בניית בתי האיכרים בגרמניה, שוויץ ואנגליה. התמונות ממחישות את היופי הייחודי של בתי האיכרים שם. אח"כ נעבור לשבדיה ונראה את גורד השחקים המיוחד שתכנן שם הארכיטקט הספרדי קלוורה. נעבור לעיר טורינו באיטליה ונראה את יום התלבושות ההיסטורי וגם נראה ברוסיה כיצד הם חגגו את יום הנצחון על הנאצים ב-9 במאי. במסגרת מדור הגורם האנושי נראה את דילמת החיים של ד"ר מירון גרוס ואח"כ נלמד כיצד אמו של הנשיא אובמה עיצבה את ילדותו , אבל האמת קצת שונה. נעיין בספר  של האנתרופולוג פרופסור ג'ק ותרפורד על ג'ינג'יס חאן ונראה כמה דברים שלא ידעתם על הנאורות של המונגולים. כהשלמה לביקור הקודם בפורטוגל נשמע על אהבתו האסורה של המלך פדרו למשרתת שהיתה בת למשפחת אנוסים יהודיים.  במסגרת הסיור האמנותי נראה תערוכה חדשה של זוג הציירים הסוריאליסטים בארה"ב ואחר כך נראה כמה פסלים מיוחדים באמסטרדם. גולת הכותרת של הצלמים הטובים בעולם  נמצאת בסוף המגזין : צילומיו של Elliott Erwitt

מקור וקרדיט לתמונת הפתיחה: רחצה לעת ערב במובאי , הודו


בתמונה : עדיין ניתן למצוא בניינים נהדרים שנבנו בסגנון ארט נובו בפורטוגל

תצורות בתים מסורתיים באירופה בהשפעת ימי הביניים

בית איכרים צבעוני בגרמניה

בית איכרים צבעוני , קופנהאגן

בית כפרי בגרמניה

בית איכרים טיפוסי בגרמניה – 3

בית איכרים צבעוני בגרמניה – 4

בתי איכרים בגרמניה – 5


הכפר הבריטי   WITCHAMPTON

בית איכרים בגרמניה – 6

הדלת הירוקה של בית האיכרים הגרמני

כפר טיפוסי באנגליה עם בתים צבעונים

בית כפרי אנגלי טיפוסי

בית כפרי טיפוסי באנגליה – 2

בית כפרי טיפוסי באנגליה של ימי הביניים  – 3

בית איכרים טיפוסי בשוויץ

בית איכרים טיפוסי – שוויץ – 2

בית איכרים טיפוסי בשוויץ – 3

בתי איכרים שוויץ – 4

חלונות טיפוסיים של בית איכרים שוויצרי

חלונות טיפוסיים של בית איכרים שויצרי – 2

בית איכרים שוויצרי – מבט מבפנים

בית איכרים טיפוסי – דרום טירול

כפר בריטי בעיצומו של חורף

לעת ערב בכפר הבריטי Aldbury

ארכיטקטורה

בית הכנסת והמרכז היהודי בעיר מיינץ בגרמניה

מגדל המשרדים שתיכנן הארכיטקט קלברה במלאמו שבדיה– 1 ,        זווית צילום נוספת

אחד הגשרים היפים בעולם , במדריד

בניין מגורים בקופנהאגן,                                         זווית צילום נוספת

הבית בקופנהאגן – זווית צילום שלישית ,                        זווית צילום רביעית

בניין מגורים באמסטרדם

בניין מעונות הסטודנטים בקופנהאגן,        זווית צילום נוספת

בניין מעונות הסטודנטים באוניברסיטה בקופנהאגן -3            זווית צילום נוספת

מבנה חדש ומעניין באוניברסיטת אוקספורד

ביקורי בתים

הרגלי הצפייה של המאה ה-18 מאת יובל סער

כדי לעצב את דירתו בסגנון רוקוקו נדרש רונן סאס לעשות לא מעט ויתורים. הטלוויזיה, למשל, נשארה מחוץ לסלון

קישור למאמר בעיתון "הארץ"

מבט אתנוגראפי על מסורות , פסטיבלים ומנהגים

יום התלבושות ההיסטוריות

פעם בשנה חוגגים תושבי טורינו באיטליה את יום התלבושות ההיסטורי , הם משחזרים פריטי לבוש מלפני כמה מאות ומופיעים איתם ברחוב במופע נהדר

קישור מס' 1

קישור מס' 2

קישור מס' 3

קישור מס' 4

קישור מס' 5

יום חגיגות  ההולדת של הבודהה , Vesak Day 2011סדרת הצילומים הנהדרת של הבוסטון גלוב שאין שני לה.

חגיגות הנצחון על הנאצים , 9 במאי 2011 , ברוסיה . צילומים נהדרים של הבוסטון גלוב , שאין שני להם .

חתונה בארגז: מסורת הנדוניה חוזרת

הנדוניה, במקורה, נועדה לרכך את הכניסה לחיי הזוגיות ולהקל על הכלה את המעבר לביתה החדש. עם השנים הפכה הנדוניה לאלמנט כלכלי בנישואים עד שאיבדה את משמעותה הסמלית. האם נצליח להחזיר את הקסם?

הנדוניה לא איבדה את משמעותה, אלא רק שינתה את פניה. "הרי עדיין מקובל אצלנו שרוב ההורים עוזרים לבנותיהן בקניית דירה".

קישור לכתבה בעיתון "מעריב"

הגורם האנושי

דילמת החיים של ד"ר מירון גרוס

המומחה לקבלת החלטות ד"ר מירון גרוס נדרש ערב אחד להחליט בשאלה שעלולה היתה לעלות לו בחייו: האם להסתכן ולעבור ניתוח השתלת ריאה למען הסיכוי לזכות בעוד חמש שנות חיים. הוא יישם את המודל המתימטי שפיתח, והנוסחאות הורו לו להמר. זה מה שהוא עשה, ואת הגישה הזאת הוא מנחיל עכשיו לחולים סופניים ששוקלים להתייאש

למאמר בעיתון "כלכליסט"

לקט מס' 45 של מאמרים ומחקרים מתוך הגורם האנושי

כמה דברים שלא ידעתם על אמו של הנשיא אובמה

ספר חדש בארה"ב על אמו של הנשיא אובמה , דמות שעיצבה את אישיותו כבר בשנים הראשונות.

על אף שהיתה לנוכחת נפקדת בתקופות החשובות בחייו, אן דנהם, אמו של ברק אובמה, השפיעה על תפישת עולמו יותר מכל אדם אחר. במסעם חוצה התרבויות לאינדונזיה היא חינכה אותו ללמוד, להבליג, לשטוף ידיים – ולהאמין שהוא יכול להיות מה שירצה. בגיל 52 מתה מבלי לדעת שיהיה לנשיא השחור הראשון של ארה"ב

קישור

עוד על אמו של אובמה, דברים שלא מופיעים בכתבה ובספר

הסבא והסבתא בהוואי גידלו אותו ואת אחותו למחצה  מגיל 9 ועד סיום האוניברסיטה וגם תמכו בו בשעה שהאם המשיכה בעבודתה באינדונזיה . הוא למד בבית ספר תיכון פרטי בהווואי והסבתא חזרה לעבוד על מנת לממן את עלויות שכר הלימוד שלו ושל אחותו למחצה , מאיה.

הדמות המעצבת היתה סבתו וגם סבו ופחות מכל אמו שהיתה עסוקה וטרודה בענייני מחקרה באינדונזיה.

האם היתה עסוקה בעבודת הדוקטורט שלה באינדונזיה ושנים חקרה את מנהגי הכפריים בג'אווה באינדונזניה, בעיקר בתעשיות המסורתיות של פרזול ונפחות . עבודת הדוקטורט שלה היתה בתים האנתרופולוגיה והיא עבדה על כך מעל 9 שנים. גם כאשר סיימה המשיכה להתגורר באינדונזיה ( גם לאחר שהתרגשה מבעלה לשעבר שהיה אינדונזי ) .

בתמונה: רוב הזמן היתה אמו של אובמה בביקור בכפרים באינדונזיה לצורך עבודת הדוקטורט שלה. אובמה ואחותו נותרו בהאווי אצל הסבא והסבתא.

קישור 2

על אחותו למחצה של אובמה

בתמונה למטה : אובמה עם סבו וסבתו. הסבא מישכן את הבית על מנת לאפשר לו להמשיך ללמוד.

ספרים מומלצים

יתומה אחת מבגדאד , האלה ג'אבר , אחוזת בית 2011

מה עומד מאחורי הדיבוק המוזר שאחז בעיתונאית הבריטית-לבנונית הָאלַה ג'אבֶּר, להציל את חייהן של שתי יתומות מלחמה מבגדאד? איזה טירוףדחק בה להבטיח לסבתן הקשישה של זַהְרָה וחאוּרַא הקטנות – השורדות היחידות מהפְצצה אמריקאית שקטלה את כל בני משפחתן – שהיא תדאג לכך שלשתיהן יהיה עתיד טוב יותר?

מקור וקרדיט : הבלוג של קסנדרה ( ציפי ארצי)

היסטוריה

כלואה במנזר כל חייה, ארכאנג'לה טרבוטי, בת המאה ה-17, מצאה דרך להפוך לאחת הלוחמות הפמיניסטיות הראשונות בהיסטוריה

הנזירה ארכאנג'לה טרבוטי היתה לוחמת פמיניסטית כבר במאה ה-17, לפני שמישהי העיזה לחלום על שוויון

קישור למאמר בעיתון "הארץ"

מה אפשר ללמוד מג'ינגגיס חאן

סיימתי לקרוא את הספר של פרופסור ג'ק ותרפורד , ג'ינג'יס ח'אן , ספר מרתק  על הסוציולוגיה של הפיכת שבטים במונוגוליה לאומה מגובשת ומנצחת. כמה דברים  שלמדתי מספר זה :

השם ג'ינגיס ח'אן מעורר אצל רבים אסוציאציה של ברברי קשוח וצמא דם הרוכב בראש כנופיה אכזרית של לוחמים נוודים למסע ביזה של עולם התרבות . אך האמת המפתיעה היא שג'ינגיס ח'אן היה מנהיג בעל חזון, שכיבושיו קישרו את אירופה הנחשלת בימיו עם התרבויות המשגשגות של אסיה והובילו לפריחה חסרת תקדים של טכנולוגיות, סחר ורעיונות. ג'ק ותרפורד הוא החוקר המערבי היחיד שזכה לחדור אל "הטאבו הגדול" של המונגולים – מקום הולדתו של ג'ינגיס ח'אן והאזור האסור שבו נקבר. ותרפורד מתחקה אחר סיפורם מעורר ההשתאות של האיש וצאצאיו, כיבושיו והדרך שבה שינו את פני העולם.

ג'ינגיס ח'אן פיתח אסטרטגיות צבאיות וסוגי נשק מהפכניים, גבר בעזרתם על יריביו באסיה, הנחית מכה קשה על העולם האסלאמי והפך את האבירים עוטי השריון של אירופה לחסרי תועלת. בתוך עשרים וחמש שנה הקימו האיש ויורשיו אימפריה שהשתרעה מסיביר ועד הודו, מווייטנאם ועד הונגריה, ומקוריאה ועד הבלקן. אך בניגוד לדעה הרווחת, המונגולים לא הצטיינו בכיבוש צבאי בלבד אלא גם השכילו להנהיג שלטון מתקדם שהיטיב עם נתיניהם. ג'ינגיס ח'אן הציב את החוק מעל שלטונו שלו, הנהיג חופש דת, ביטל את העינויים וכונן סחר חופשי. המונגולים הכניסו לשימוש שטרות כסף ומערכות דואר בינלאומיים, ויצרו והפיצו טכנולוגיות ומוצרים חדשניים כמו הדפוס, התותח, המצפן והחשבונייה.

ג'ינגיס חאן יצר גם שפה כתובה, כדי לאפשר לתושבים ללמוד קרוא וכתוב, ופטר מורים, עורכי דין ואמנים מתשלום מסים,

הצלחתם של המונגולים נבעה מלכידותם , מן המשמעת שניטעה בהם במהלך אלף שנות נוודות בקבוצות קטנות ומנאמנותם הבלתי מעורערת למנהיגם.

את הההיררכיה הנוקשה של המנדרינים הסינים החליף ג'ינגיאס חאן באמצעות אספות שבטיות גדולות, מועצות ודיונים מתמידים. המועצות התכנסו באופן שוטף וכל צעד חדש של השלטון המונגולי היה צריך לקבל את אישורם של נציגי השבטים.  ההחלטות התקבלו הקבוצה כולה ולא על פי דעתו של פקיד יחיד. המונגולים קידמו את קבלת ההחלטות של מועצות שבטיות ומקומיות. המעבר של המונגולים למועצות שבטיות המקבלות החלטות מינהליות וכלכליות סייע להם רבות לגיבוש הממלכות שלהם.  כאשר השושלת הסינית מינג חזרה לשלוט בסין ובממלכות השכנות הם ביטלו את שיטת קבלת ההחלטות הזו וחזרו להסתמך על החלטות פקידים, צורת המועצה נזנחה לטובת השלטון מלמעלה. רק כאשר הקומיניזם חזר לסין 600 שנה מאוחר יותר היו ניסיונות להחיות את המועצות המקומיות שמקבלות החלטות בהסכמה , אך מאו צ'טונג ביטל בהדרגה  את השיטה הדמוקרטית הזו.

באימפריה המונגולית הונהגה שיטת חוקים על ידי ג'ינגיס חאן, שנקראה יאסה, שמשמעותה סדר. אחד החוקים העיקריים ביאסה היה שמעמד האצילים קיבל יחס זהה לזה של האדם הפשוט. מערכת החוקים הקפדנית הפכה את האימפריה המונגולית למקום בטוח מאוד ומנוהל כהלכה. חוקרים ומבקרים מאירופה נדהמו מהארגון המופתי והסדר באימפריה.

בין השאר, גנרלים וראשי שבטים נבחרו על פי יכולותיהם, לכל הדתות היה חופש מוחלט. האימפריה נוהלה על ידי פרלמנט לא דמוקרטי, שנקרא קורילטאי, שבו נאספו מנהיגי השבטים ונפגשו עם החאן כדי לדון על מדיניות הפנים והחוץ.

המונגולים היו הראשונים בהיסטוריה שהכניסו לשימוש את כסף הנייר. כשמרקו פולו הגיע למונגוליה , כבר פעלה השיטה במלוא התנופה. מרקו פולו מתאר כסף עשוי מקליפת עץ תות בצורה שמוכרת לנו כיום כנייר, אך באותם ימים עדיין לא היתצה מוכרת כמעט כלל באירופה. כסף הנייר נחתך למלבנים בגדלים משתנים, שערכם הכספי הוטבע על גביהם, והם נחתמו בחותם בצבע השני. היתרון העיקרי של כסף הנייר היה קלות השימוש והניידות לעומת מטבעות המתכת ששימשו אז בדרך כלל, מרקו פולו כתב כי בעת האימפריה המונגולית היה הכסף הליך מקובל בכל רחבי האימפריה, " מי סירב לקבל הסתכן בעונש מוות",   אך רוב האנשים מקבלים בשמחה תשלום בכסף נייר כי הם יכולים לקנות בו כל דבר, לרבות פנינ ים , אבנים יקרות , זהב, או כסף".  השלטונות המונגוליים בפרס ניסו להנהיג גם שם את השיטה המונגולית של כסף מנייר, אך הניסיון נכשל מפני שהמושג היה זר לסוחרים המקומיים. התסיסה שהתעוררה בפרס נגד השלטונות גבלה בהתקוממות של ממש והמונגולים נסוגו , אפוא מהנהגת כסף הנייר.

ראה גם :

"ג'ינגיס ח'אן" מאת ג'ק ותרפורד | הוא דווקא היה נאור

למידע נוסף על היאמפריה המונגולית באנציקלופדיה ויקיפדיה בעברית

ג'ינג'יס חאן, שאיחד את השבטים המונגולים וכבש חלקים נרחבים מאסיה, נקבר בקבר לא מסומן לפני כ-800 שנה. במשך שנים ניסו היסטוריונים וארכיאולוגים לאתר את הקבר, אולם עד כה הוא ממשיך להיות חבוי במרחבים האדירים של מונגוליה. קישור

היסטוריה וגם מוסיקה

אהבתו האסורה של המלך פדרו בפורטוגל

בתמונה : חלקת הקבר במנזר אלקוסה בה קבורה אינש דה קסטרו

תמונה מס'2

באלקובסה בפורטוגל נמצא מנזר מריה דה אלקובסה, מהמונומנטים החשובים בפורטוגל הקשורים לסיפור אהבתם הטראגי של המלך פדרו הראשון והיהודייה אינס דה קסטרו.

המנזר הענקי סנטה מריה דה אלקובסה (Santa Maria de Alcobaça) הוא פשוט וסגפני למראה. בכנסייה קבורים זה מול זו דון פדרו הראשון ודונה אינס דה קסטרו.

בהיות פדרו יורש העצר, סירב אביו להתיר לו להינשא לאהובתו דונה אינס דה קסטרו, יהודייה  אנוסה ממוצא ספרדי, וכדי להבטיח שאהבתם לא תמומש, דאג האב ( בהשפעת יועציו )  שירצחו את העלמה. ( אבל הנסיך פדרו נשא אותה בחשאי עוד לפני כן ) .

אינש דה קסטרו היתה משרתת בארמון .

לאחר עלותו לכס השלטון (1357), החליט המלך פדרו לנקום ברוצחי אהובתו שעימה כנראה התחתן במיסתרים, ואף קיבל לשם כך היתר מהאפיפיור באביניון. הוא רדף אחרי הרוצחים והצליח להרוג את שלושתם, כששנים מהם הוא הורג באכזריות במו ידיו. לאחר מכן הוא אירגן בקואימברה הכתרה "פוסט מורתם" (שלאחר המוות), בה הושיב את שרידיה של אינס דה קסטרו על כס מלכות, עטורה כתר ולבושה בלבוש ארגמן מלכותי, והכריח את כל אצילי הממלכה לנשק את כף יד השלד. הוא אירגן תהלוכת לוויה למנזר סנטה מריה בעיר אלקובאסה, ושם בסרקופג מרהיב דאג לקבור אותה, כשפסל דמותה היפהפיה על גבי הסרקופג, רגליה לכוון מזרח, כשעל הסרקופג נכתב "עד קץ העולם". לעצמו הוא תכנן סרקופג נוסף, כשכפות רגליו בכוונה של אינס, וזאת שכשיגיע יום הדין, והם יקומו מהקברים כדברי הנביאים, דבר ראשון הוא יחזה בפניה המוארות. אכן, "עזה כמוות האהבה"…

סיפור האהבים המרתק שלהם הונצח בפרוזה ובשירה בפורטוגל ובצרפת, וגם זמרת הפאדו הלאומית של פורטוגל, עמליה רודריגז שנפטרה לפני מספר שנים שרה את סיפור אהבתם הטראגי (בשירה המפורסם "אהבת קואימברה"),

עולמם המופלא של בעלי חיים

כלבים בשירות הצבא האמריקאי . צילומים נהדרים .

מחשבים – היסטוריה

וירוסים, רבותי, וירוסים: פרק מתוך הפודקאסט החדש – `פירורי מידע`( הבלוג של רועי צזנה) .

מסתורי המדע

כשקומיקס הופך למציאות: עיוורים שרואים כמו עטלפים ( הבלוג של רועי צזנה)

 

זוויות צילום


תמונות נבחרות מהתערוכה החדשה בניו יורק על עבודות הצילום של הצלם אליוט ארוויט,אם אתם בקיץ בניו יורק אל תחמיצו.

הצלם הניו יורקי  Elliott Erwitt

בתמונה: בשנת 1961 בפארק שעשועים גדול בקליפורניה היתה תופעה שילדים הלכו לעתים לאיבוד. אז עוד לא היו פלאפונים ועל כן פינה בפארק הוכרזה כאזור להשבת ילדים אבודים. בתמונה ניתן לראות מצד אחד אמהות מודאגות המצפות להחזרת ילדיהם ומצד שני אם רגועה המאכילה באותו ספסל את תינוקה. רק צלם דגול ורגיש כאליוט ארוויט יכול היה ללכוד בעדשתו את ההתרחשות הזו.

ארוויט נולד בשנת 1928 בפריז להורים  אמריקאיים

צילומים נוספים של אליוט ארוויט

כאן צפה ארוויט במועדון לילה בריקוד שלא בדיוק צלח.

צילום של ארוויט בצרפת 1955 : האבא , האופניים , הבאגטים והילד

קפה ודיכאון הבוקר ( ארוויט, 1974 )

צילום של ארוויט משנת 1967 בברית המועצות , בעיירה רוסית , בתור לרשם החתונות בבית העירייה שם.

מפלי איגואסו , ברזיל ( בלוג הצילומים של שי)

שירות צחצוח נעליים בניו יורק , ליד תחנת הרכבת Grand Central Terminal

אנשים בניו יורק באמצע הקיץ, טיפוסים של ניו יורק

הטיפוסים של ניו יורק ( 2)

הטיפוסים של לונדון , אהבתי את הצילום הזה בריג'נס סטריט

הצעירים הטיפוסים של לונדון ( 3) , הצלם קלט כמה התרחשויות בו-זמנית

לשוטט במחסן ספרים

מעוף הציפורים ביער עם שחר

צילומיו של מישה פרידמן

כורים בדרום אוקראינה מרווים את צמאונם לאחר שעלו מן המכרה

קישור

אסונות טבע

כיצד נראית העיירה ג'ופלין בארה"ב לאחר סופת הטורנדו שחלפה בה לפתע

עוד צילומים מדהימים

אמנות

תערוכת ציוריהם של זוג הציירים הסוריאליסטים בארה"ב


Double Solitaire: The Surreal Worlds of Kay Sage and Yves Tanguy,

קישור 2

קישור 3 : תמונות נוספות


על חייה הטרגיים של הציירת קיי סייג'

אמבט החלב (2) אנני ליבוביץ', טשרניחובסקי והאקספרסיוניסטים   ) מרית בן ישראל)

אמבט החלב (3) – אנני ליבוביץ' ודיוויד לינץ', דיוקנים ללא פנים ( מרית בן ישראל)

הציור הנבחר של השבוע

הצייר Kees van Dongen

מקור וקרדיט לציור

ציור נוסף של אותו אמן

ציור היסטורי של איכרים בחבל נורמנדי המאה ה17

ארכיאולוגיה ואמנות

אמנות של האטרוסקים ( התרבות שקדמה לרומאים באיטליה)

פסלים שאהבתי

אמסטרדם

אמסטרדם – 2

אמסטרדם – 3

אמסטרדם – 4

אמסטרדם 5

תולדות המוסיקה , הקולנוע ואמנויות הבימה

תמונה נדירה של אלה פיצ'רגלד, דיוק אלינגטון ובני גודמן, תחילת שנות ה60 .

אלו הם השנים שאלה פי'צארלד עולה לגדולה כזמרת המובילה בארה"ב.  דיוק אלינגטון נראה נרגש מהופעתה . בני גודמן , קצת מאוכזב , הרי בשנת 1940 יכול היה להעסיק את אלה פיצ'ארלד כזמרת הבית שלו. השנים היפות של בני גודמן כבר מאחוריו , אבל דיוק אלינגטון ובני קרטר לידו ממשיכים לפרוח מבחינה מוסיקחית גם בשנות ה60 . ההפתעה מגיעה שנה לאחר מכן , הסובייטים מזמינים את בני גודמן לסיבוב הופעות בברית המועצות וכוכבו דורך מחדש.

התמונה לקוחה מהאתר הזה שיש בו מאות תמונות של אנשים מפורסמים, לפעמים מתחומים שונים לגמרי

קרדיט : פני ברסימנטוב , עורכת הבלוג "קסטה"

פול ניומן וקלינט איסטווד , 1970

שתי המלכות : המלכה אליזבת והלן מירן ששיחקה אותה בסרט , בצילום נהדר יחדיו אחרי הקרנת הסרט

ואיך אפשר לדלג על האחים מרקס בשנת 1938


תגובות

  • בעניין ג'ינגיס ח'אן, מעניין לציין שלפי מחקרים גנטיים, היו לח'אן בשנת 2003 כ-16 מיליון צאצאים ישירים. כלומר אחד מכל 200 גברים בעולם הוא צאצא שלו (ואני מניח שזה גם מספר הנשים, אבל המחקר לא יכול לבדוק את זה).
    http://news.nationalgeographic.com/news/2003/02/0214_030214_genghis.html

    רוני ה. 11 ביוני 2011 20:35
  • תמונות ממש יפות, הראשונה מקצועית ביותר.

    מרום 1 באוגוסט 2011 7:36

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.