fishing-village-good-1-start-2 149

הפלגה מס' 149 – כפרי דייגים בסיציליה

2502

צוות "הספינה" " שמח לחזור ולהפליג עמכם למרחבי האינטרנט. ב"הפלגה" נוכל לבקר הפעם בכפר הדייגים של בסיציליה ולערוג לשקט ולשלווה השוורים באזור עתיק זה של אירופה.  כהרגלנו הוספנו גם תחנות של אמנות , ציורים נבחרים , ביקור בכמה בתים בחו"ל  והיסטוריה ( כפי שאמר פרופסור צבי יעבץ ז"ל , "המקצוע היחידי שאין לו עתיד" . את לכתו מאתנו של פרופסור צבי יעבץ ז"ל אנו עדיין מבכים ו"הפלגה" זו מוקדשת לו, גדול מורי ההיסטוריה בדורנו וגם לוחם פלמ"ח לשעבר שהצניע זאת כל השנים בהם לימד באוניברסיטת תל אביב) .

למידע נוסף על פרופסור צבי יעבץ ז"ל

חדשות "הספנות"  תחילה :  "הספינה" ממשיכה לשדר כל יום מהעמדה הקדמית שלה בפייסבוק , זה לא תחליף ל"הפלגה וירטואלית" מלאה , אבל אפשר לחוש שם כל יום  את אווירת "ההפלגה" במרחבי האינטרנט .

א.      "הספינה" יצאה הפעם מנמל הבית , רק לאחר "אוניית המערכה" הפליגה לפני כמה ימים . קשה יותר  לתחזק "אוניית מערכה" , אבל "הפלגות של "ספינות קלות" ברחבי האוקיאנוס מלמדות שצריך להנות מהחיים כל רגע .

ב.      כמו כן, יש ל"ספינה" כמה מחסנים וממגורות קבועות בהם מאוחסנים תמונות שנמצאו ב"הפלגות"  באינטרנט . רשמו לפניכם את כתובות "המחסנים"

ג.       ההפלגה הקודמת לדרום קוריאה, עומדת להסתיים בקרוב ( הצילומים יוסרו בעוד שבועיים , עקב הסכמי זכויות יוצרים) . אז  אם עדיין לא הפלגתם , זו "הקריאה האחרונה לנוסעים".

ד.      ההפלגה הנוכחית מתחילה באיטליה ( בסיציליה ) ומחזירה אתכם לונציה – שם  הקרנבל הוא בעיצומו .

כפרי דייגים בסיציליה

"ביקור בסיציליה מלווה בתחושות סותרות. מצד אחד, היא כורעת שלא בהכרח בצדק תחת נטל של סטריאוטיפים, שכן היא שם נרדף למאפיה, לשחיתות, לקילוף ולהזנחה, לשתיקה ולהשלמה עם הגורל. מצד שני, קשה להימלט מקסמה: נופי פרא יפהפיים המשקפים את נשמתה, גפנים ופרדסים, ים כחול בתולי, כפרים חבויים שהזמן פסח עליהם, אוצרות אמנות רבים, אנשים מאירי פנים, ואוכל משכר".

"ממזרח לפלרמו בנוף מרהיב בין הים לצוק סלע נישא, שוכנת העיירה צ'פאלו מהיפות שבסיציליה. בעיירה זו תוכלו למצוא חוף ים, נמל דייגים מסורתי ומרינה מודרנית, סמטאות ציוריות, חנויות קטנות מעוצבות, גלריות ומסעדות משובחות. למרגלות הצוק נמצאת הכנסייה הנורמנית שבנה רוג'ר השני, לאחר שנדר להקימה אם יינצל מסערה בים" .

מקור וקרדיט : מירי צח

צ'פאלו (Cefalù) הוא כפר דייגים הבנוי על חצי-אי מסולע ונמצא ממזרח לפלרמו, במרחק של כשעה נסיעה. זהו לא רק כפר דייגים מאוד צבעוני עם סירות הדייגים, הרחובות הצרים והמתפתלים, הגלריות, חנויות המזכרות וחנויות העתיקות, אלא יש בו גם קתדרלה נורמנית נהדרת, שנבנתה ע" המלך רוג'ר השני במאה ה-12 כמילוי הבטחה לאלוהים על שהציל את חייו בסערה בים.

מקור וקרדיט

צ'פאלו. נמל הדייגים

 אחד מחופי הדייגים בצ'פאלו

עוד תמונה נהדרת של  אחד מחופי הדייגים של צ'פאלו

עוד תמונה טובה של חופי צ'פאלו

ביקור בכפר של ג'ובאני וֶרְגָה, אבי אסכולת "הווריזם"

אצ’י טרצה הוא כפר דייגים עני בסיציליה שבו נולד הסופר ג’ובאני וֶרְגָה. בכפר הזה כתב את יצירתו הגדולה, הרומאן “בני מַלַבוֹלְיָה”, המספֵּר את מאבקם של אנשים בים שחור ואכזר. ביקור בכפר מגלה שלא הרבה השתנה שם מאז.

Acitrezza – a small fishing village in Sicily with a story to tell

מראה נהדר של כפר הדייגים אצי טרצה

"טרה פרמה", ביקורת

מסעדה מקומית באחד מכפרי הדייגים בסיציליה

Restaurant @ Marzamemi (Pachino – SR) Italy

ראה גם : כפרי דייגים במקומות אחרים באיטליה

Vernazza, fishing village

 

Furore,fishing village,

אחת הסמטאות בכפר דייגים בסרדיניה

קישור ישיר

ועוד תמונה מעניינת של כפר דייגים איטלקי

The House by The Medlar Tree‏

למאמר במוסף תרבות וספרות בעיתון "הארץ"

Cefalu Sicily 2012

 

מתקנים רשתות דייג

כפר הדייגים  Cefalu   כבר אינו יכול להתפרנס אך ורק מדייג , אז הם משכירים צימרים לתיירים מאיטליה

Santa Maria la Scala

 

Fishing village of Sferracavallo on the north-eastern tip of Sicilia

The fishing village of Camogli in Italy on Vimeo

טירות עתיקות מימי הביניים בסקוטלנד

 

Eilean Donald Castle. Eilean Donald Castle is Situated in Scotland.

אנחנו והעבמ"ים

  הכפיל של כדור הארץ קרוב משחשבנו

תרבות והיסטוריה

כיצד גילויו של שיר עתיק שינה את פני ההיסטוריה

 

האם ייתכן ששיר אחד של לוקרציוס, שנכתב לפני יותר מאלפיים שנה, נעלם לאלף שנה והתגלה במקרה, השפיע דרמטית על התפתחות התרבות המערבית? פרופ' סטיבן גרינבלט סבור שכן

נועה לימונה

למאמר של נועה לימונה בעיתון " הארץ"

הפרספקטיבה של תומס קון

כשנולד תומס סמואל קון ב־1922 היה העולם שרוי באנדרלמוסיה שבין שתי מלחמות העולם. קון למד בבחרותו פיזיקה בהרווארד, אך בחר להחליף את הפיזיקה ולעסוק דווקא בהיסטוריה ובפילוסופיה של המדע תוך שהוא מתעמק במהפכה הקופרניקאית. 40 שנים מאוחר יותר הוציא קון לאור את “המבנה של מהפכות מדעיות”, ספרו הנודע ויש שיטענו השנוי במחלוקת. הספר התחיל כמאמר, וטען לראשונה שההתקדמות המדעית אינה לינארית ומצטברת אלא מאופיינת במעברי פרדיגמה (Paradigm shift) שבהם אדם או קבוצה מצומצמת הוגים ומציעים תבנית וצורת חשיבה שונה מזו הקיימת, פרדיגמה חדשה שאינה מתיישבת עוד עם זו שקדמה לה. זו בתורה צוברת קהל תומכים וצומחת, ולבסוף הופכת לפרדיגמה השלטת וממשיכה להתפתח באופן ליניארי עד הפעם הבאה.

קצת בדומה ל”מוצא המינים” של דרווין, ספרו של קון גדל לאט אל תוך התודעה של קהל קוראיו, והשנים שחלפו מאז פרסומו היטיבו עמו ועם שמו של קון. ניתן לטעון שקון הוכיח את התזה שלו בעצם הכתיבה עליה, שהרי ראיית ההיסטוריה של המדע חוותה מעבר פרדיגמה בזכות ספרו. כיום, 50 שנים לאחר פרסום “המבנה של מהפכות מדעיות” פלשה חשיבתו של קון, ובעיקר השימוש הרדוד לעתים במונח “מעבר פרדיגמה”, לכל שדה רענן. בנוסף למדענים, תמצאו פרדיגמות רועות בתחומי הפסיכולוגיה, השיווק, הניהול, החינוך, ולמעשה בכל מקום שבו נדרש מאן דהוא להעביר ביקורת על המצב הקיים, ולשאול מדוע בעצם זו הדרך שבה מתנהלים העניינים.

מקור וקרדיט : מגזין דה-מרקר החודשי ( מאמר חכם של אורן פרנק) .

add 40 kon

למידע נוסף בנושא בוויקפדיה בעברית

 

תיעוד המורשת הישראלית

ישראל נגלית לעין הוא מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולהצלה של תמונות המדינה והארץ, תושביה ותולדותיה. מטרותיו – לחזק את השותפות של תושבים מכל שדרות הציבור בסיפור המורשת הישראלי לדורותיו, על ידי שיתופם כמתעדים או מתועדים במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים.
קישור ישיר

תקופת השואה

זיכרון צילומי: תמונות שואה נדירות מאלבומי נאצים

בית כנסת בוער. ילדים יהודים מצדיעים במועל יד. גברים שוטפים רכבים גרמניים. באלבומים של חיילי ורמאכט הסתתרו במשך שנים תמונות מחיי היהודים בשואה. דריוש דקיארט, פולני ונוצרי אדוק, מאתר אותן ומשיב אותן למכון "שם עולם". "אני רואה בזה תיקון", הוא אומר למוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות"

קישור , יהודה שוחט

בין אסלאם לנצרות

הסולטן, הכפיל ומלחמות הקודש

ספר חדש מתאר את המאבק על אירופה בין האיסלאם לנצרות ואת אחד מגיבוריו, הסולטן סולימן המפואר ששלט באימפריה העות'מאנית. חומת העיר העתיקה בירושלים שהקים אפילו לא מוזכרת בו

 היסטוריה ואופנה

 סוודרים באוצרות הספרייה הלאומית

ספרים חדשים ומומלצים

book by gershoni

עלמה ושטן: מצרים והנאציזם, 1935–1940 – ישראל גרשוני. מחקר המציע קריאה חדשה של התגובה המצרית והערבית לנאציזם ולהיטלר בשנות ה–30 ובראשית מלחמת העולם השנייה. הוצאת רסלינג, שני כרכים, 320 ו–412 עמ’, 99 שקלים כל אחד.

למידע נוסף אודות הספר

רוח עצוב: בעקבות יצחק קצנלסון – מוקי צור. חייו ויצירתו של המשורר, המחזאי והסופר יצחק קצנלסון, שכתב בעברית וביידיש, ונודע בשירו שכתב בזמן השואה, ערב הירצחו, “השיר על העם היהודי שנהרג”. הוצאת הקיבוץ המאוחד/ בית לוחמי הגטאות, 248 עמ’

add 34 leon

מי אתה ליאון ברז'ה? סיפורו של קאפו באושוויץ
היסטוריה, פוליטיקה וזיכרון ,

מאת: טוביה פרילינג

קישור להוצאת רסלינג

תקשורת  אחרת בין  עמים עויינים  , הרצאתו המרתקת של רוני אדרי בTED

רוני אדרי – מרצה במחלקה לתקשורת חזותית – מככב באתר ההרצאות הבינלאומי TED עם סיפור הקמפיין יוצא הדופן שיזם והוביל נגד תקיפה ישראלית באיראן.

ספרות

כמו ברבות מהאגדות שכתב, הנס כריסטיאן אנדרסן התחיל כצעיר מגושם, ביישן וכעור, שחווה אינספור כישלונות ואהבות נכזבות. סיפור מוקדם שלו, שהתגלה לאחרונה, הוא גרסה נוספת לנראטיב זה והזדמנות להרהר על דמותו המורכבת של אמן האופטימיות.

add 28 hans christian anderson

אנדרסן צמח ברקע עני מאין כמותו, באחת השכונות המרודות ביותר בעיר אודנסה. הוא לא למד בבית ספר, וחינוכו הרשמי החל רק כשהיה בן 17, אחרי שמנהל התיאטרון המלכותי השיג עבורו מלגה מהכתר. רחמיו נכמרו על הצעיר המכוער, המגושם והביישן להחריד, ששום כישלון לא ריפה את ידיו – הוא ניסה את מזלו כנער מקהלה, אך קולו התחלף והתעבה. הוא רצה להתקבל ללהקת בלט, אך לא היה כל תיאום בין איברי גופו. הוא רצה להיות שחקן אך סבל מאימת קהל, הוא רצה להיות סופר, אך הדיסלקציה שממנה סבל הקשתה עליו לכתוב ולקרוא. ייתכן שדווקא מגבלות אלה הפכו אותו לחרש־סיפורים מהולל, יוצר פורה שכתב 160 אגדות שתורגמו ל–123 שפות והעניקו לו תהילת נצח.

אנדרסן – הברווזן המהולל

לכתבה של נועה מנהיים במוסף עיתון " הארץ"

 ראה גם:

פינות הכתיבה המבודדות של יוצרים מפורסמים בעבר ( ארה"ב )

מאמר נוסף בניו יורק טיימס באותו נושא

לטעום מן המים החמודים בביאלקמין, עיירת הולדתו של אצ"ג

מסע מרתק שלוקחת אותנו רוחמה אלבג לגליציה של אורי צבי גרינברג, בעיקר בעיירת הולדתו ביאלקמין, בין יערות ועל גדות נהר הבוג , רוחמה אלבג

אמנות

מחבקי העצים

גלית חתן כתבה בבלוג הנפלא שלה פוסט מרתק על : "עדי סנד – אדריכל, פסל, צייר ואמן גרפיטי שיצר את דמויות הקופסונים הקטנות והחמודות לראשונה בשנת 1999. בהתחלה היה אפשר לראות את  הקופסונים בעיקר בתל אביב (ליד המוזיאון, סמוך לשדרות רוטשילד), אבל אחר כך הם יצאו לטייל בעוד מקומות. עיר הקודש, למשל. גוצים חמודים, שדמותם משלבת רצינות עם בדיחה על חשבונם."

 "ספני הספינה"  שמחים לפתוח את התערוכה החדשה : "שירת הדלתות וגעגועי החלונות "

door lyrics 1

שילוט לחנות ספרים בגרמניה

book store sign

מאנה, הצייר שהכניס את השחור לאופנה

Edouard Manet.

add 32 mane art

בסצינות רחוב חטופות ובהצצות אל רגעים פרטיים, האמנות של אדואר מאנה הוקדשה לבלתי צפוי, שתועד באור עז ובכתמי צל. תערוכה חדשה בלונדון על הצייר הצרפתי החתרני

פיליפ הנשר, גרדיאן

קישור ישיר

Manet: Portraying Life

add 30 mane art

Edouard Manet, 'The Railway', 1873.

Oil on canvas. 93.3 x 111.5 cm. National Gallery of Art, Washington, Gift of Horace Havemeyer in memory of his mother, Louisine W. Havemeyer, 1956.10.1. Photo courtesy of the National Gallery of Art, Washington.

מעשה ידי אמן: הצייר הגרמני שהפך לחלוץ ישראלי

ציור נהדר: חוף הים

add 36 painting coast

ועוד ציור בנושא חוף הים

מאחורי הקלעים

"The bill" by Stanislav Plutenko.

אמנות חוצות בעיר מינכן , יולי 2012

אמנות חוצות במילאנו , חודש דצמבר 2012

ציור נהדר של אגון שיל , 1917

add 38 painting egon schille

אמנות הציור על בתים ( גרפיטי)

ועוד גרפיטי

ועוד גרפיטי

גרפיטי בארגנטינה

מי אמר שכנסיות צריכות להיות קודרות ואפורות , אולי קצת צבעים וגרפיטי יתאימו להם יותר ?

….וגרפיטי אחרונה להפעם

פיסול והיסטוריה

מאמר מרתק של רות בקי קולדני , מארק אנטוקולסקי: "השקעתי בפסל את כל נשמתי וצערי היהודי"

"כולם באירופה משוכנעים שאני רוסי אך ברוסיה חושבים אותי לזר", כתב מארק אנטוקולסקי, מגדולי הפסלים הרוסים,

שהיה גם יהודי הלכה למעשה: בבחירת כמה מנושאי יצירותיו, במשאלתו לקרב את העם היהודי לאמנות ובהשפעתו על אמנים יהודים

קישור למאמר במוסף הספרים השבועי של עיתון " הארץ"

פסלים מעניינים בארסוף קדם ( ענת סקילי )

היסטוריה של העת העתיקה

הנבטים כמודל כלכלי

קישור ישיר

מסחר אצל הנבטים

היסטוריה בתמונות

פניו המודאגות של הגנרל הנאצי מעידות כי הרוסים מתקדמים וכוחותיו סופגים מפלה

ילדים וזקנים . כך נראה שארית הכוח הנאצי שהגן על ברלין בזמן תפיסתם ע"י הרוסים.

אחד מהחיילים הגרמניים הפצועים בר המזל שהצליחו  הטייסים הגרמניים לפנות אותו מקרבות העיר בסטלינגרד , בודדים מהחיילים הנאציים שבו הביתה אחרי הקרבות בסטלינהגראד ואחרי שנתפסו בשבי הסובייטים ( סה"כ הכוח הנאצי בקרבות 600 מאות אלף איש , פחות מ40,000 נותרו בחיים אחרי המלחמה) .

קישור

 השבויים הגרמנים בסטנלינגרד 1943 , רק בודדים מהם שבו הביתה

בתפקיד הצלף הפלוגתי ,  חיילת סובייטית בימי מלחמת העולם השנייה

השבויים הגרמניים שנשבו עם שחר בעקבות פשיטת החיילים הבריטיים במדבר המערבי במלחמת העולם השנייה

הסבל של השבויים הרוסים במלחמת העולם השנייה

 

אמנות וארכיאולוגיה

רצפות הפסיפס היפות ביותר בארץ

רצפות הפסיפס העתיקות, שהארץ זרועה בהן, מעידות שפעם חיו כאן כאן טובי האמנים בתחום

משה גלעד

ארכיאולוגיה

ממצאים חדשים מלמדים על משתאות הפאר בימי המקרא

כלי היין שהתגלה בארמון בתל כברי סייע לחוקרים להסביר כיצד הצליחו השליטים הכנענים לבסס את מעמדם בקרב נתיני ממלכתם ושליטים זרים

רן שפירא

ההיסטוריה של המשחקים במזרח התיכון – שש בש בסגנון רומאי

ancient games 2

תולדות  הקולנוע

חוכמת החיים  ומסלול החיים של שחקנית הקולנוע  היהודיה הדי לאמאר

לפוסט באנגלית

אם חשבתם בטעות שמדובר כאן ברכילות הוליוודית , או סיפורי זוהר וקולנוע , אז טעיתם , הדי לאמר הייתה גאון טכנולוגי ומתמטי והיתה שותפה לאחת ההמצאות הטכנולוגיות של מלחמת העולם השנייה.

התחום אותו פיתחה במלחמת העולם השנייה : An early technique for spread spectrum communications and frequency hopping

lamor hadi

למידע נוסף בוויקפדיה בעברית

שחקנית הקולנוע הדי לאמר

ADD 90  HEDI LAMAR

צילום מס' 2

 למידע נוסף

זוויות צילום

 

Beautiful photography by Michael Marsh

ילדים בקיץ בתל אביב

מפגינים באתונה , אוקטובר 2012

נשים איראניות בטהרן ,

בדידות : אדם  וכל חפציו באירופה

 רודפי הסערות , איציק גרשון

צילום נהדר של איציק גרשון בירושלים : נחלאות

עוד צילום נהדר של איציק גרשון בירושלים

טיפוסים ירושלמיים , איציק גרשון

החיים הטובים ( דולצ'ה ויטה), הרחק מירושלים

 גישה חדשנית לתכנון גנים באוסטריה ( אינסברוק)

זווית צילום נוספת של הפארק באינסבורק

פני ונציה תערוכת צילום וציור ונציאנית מאת יצחק דוידוביץ

'פני ונציה'

יצחק דוידוביץ'

תערוכת צילום וציור ונציאנית

אוצר: גיא עולמי

גלריית "הבית הירוק" , אוניברסיטת ת"ארח' ג'ורג' וייז 24, רמת אביב

יצחק, שכבר הציג שלוש תערוכות יחיד בעבר יוצא הפעם לחגוג ברחובות ונציה במהלך פסטיבל המסכות. התערוכה מציגה שילוב נדיר של צילומים ייחודיים מקרנבל המסכות בונציה עם ציורים אותם צייר האמן. יש בה בונציה, שילוב מטריף של זהב, כחול, ורוד וקיטש משגע. העיר הזאת, הרומנטית והמרגשת בעולם, מרעיפה על הצופה שילוב אקלקטי של ארכיטקטורה, מים, אמנות ולגונות מכחילות.

יצחק דוידוביץ' מיטיב לטפל בדמויות הקרנבל השונות, המושקעות, אך בד בבד הוא מציג בפנינו גם את הפיגורות הפחות מושלמות, הפחות מפורכסות, והיותר אנושיות. סימביוטיקה מאלפת לצופה של גוונים, טקסטורות ושפות שונות משולבות להן בתערוכה זו. יצחק מזכה את הצופה בפיסה ייחודית מקרנבל אחד מסנוור שלא נגמר.

נעילה : 28.2.2013

קישור

 לפני יומיים התחילו בונציה חגיגות קרנבל 2013 , אז הבאנו מבחר ראשון של מסיכות בקרנבל הנמשך עדיין :

 צילום מס' 1

 

צילום מס' 2

 

צילום מס'  3

 

 

צילומים נוספים מהקגרנבל בונציה

 צילום מס' 5

 

צילום מס' 7

 

צילום מס' 6

 

הומור

האוטובוס והעז

חכמת חיים

 


כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.