salvador da bara light house

ברזיל : סאו לואיס וגם סלוואדור דה באיה

1347

אנו ממשיכים את "הפלגות "העומק לברזיל , כאשר הפעם נבקר בשתי ערים טיפוסיות לברזיל , האחת לא מוכרת לכם , אך היא יותר אותנטית ( העיר סאו לואיס) והשניה היא סלוואדור דה באיה המרהיבה והשוקקת פעילות יום ולילה.  הדגש גם בסקירה זו הוא על צילומים עם מבט מבפנים של קבוצות צלמים ברזילאיות מקומיות .בחרנו 80 צילומים נבחרים של צלמים ברזילאיים מקומיים מתוך 60,000 צילומים עליהם עברנו בימים האחרונים.

סאו לואיס

סאו לואיס (בפורטוגזית: São Luís) היא בירת מדינת מרניאו שבברזיל. העיר ממוקמת על אי בדלתת נהר הפינדארה ונהר האיטאפקורו, בקרבת חוף האוקיינוס האטלנטי.

בעיר עצמה מתגוררים 942,300 (2005) תושבים, ובעיר רבתי 1,227,659 תושבים. סאו לואיס היא העיר ה-16 במספר תושביה מבין ערי ברזיל.

היסטוריה

בטרם הוקמה העיר היה במקום כפר של שבט הטופינאמבה. האירופאים הראשונים שהגיעו למקום בשנת 1612 הקימו במקום מושבה צרפתית וקראו לה "סאן לואי" על שם לואי הקדוש – הקדוש המגן על צרפת, וכן על שם מלך צרפת באותה עת לואי ה-13.

זמן קצר לאחר מכן נכבשה המושבה על ידי הפורטוגזים, שהקימו את מדינת מרניאו להגברת השמירה על האזור. ב-1641 שוב נכבשה המושבה על ידי פולשים זרים, הפעם מתיישבים הולנדים בפיקודו של מאוריץ ואן נאסאו, ורק בשנת 1644 היא חזרה לידיים פורטוגזיות.

העיר הינה בירת המדינה היחידה ממדינות ברזיל שלא נוסדה על ידי פורטוגזים, אך למרות זאת, יש אומרים עליה שהיא הבירה הברזילאית שהכי דומה לעיר פורטוגזית.

החל משנת 1989 נעשה מאמץ לשפץ את שרידי העיר הקולוניאלית ובעקבות מאמץ זה, בשנת 1997, הוכרז מרכז העיר כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו.

העיר כיום

העיר היא עיר נמל, דרכה מייצאת ברזיל את מרבית עפרות הברזל שלה. חלק ניכר מכלכלת העיר מתבססת על תעשיית הטקסטיל והסוכר. על אף חופיה היפים של העיר, היא אינה מהווה אתר תיירות מרכזי. בעיר נמצאת האוניברסיטה הפדרלית של מרינאו ומדי שנה בחודש יוני נחוג בה פסטיבל הבומבה מאו בוי.

מקור וקרדיט : ויקיפדיה בעברית

אנשים בסאו לואיס  – כמה זוויות צילום

São Luís, Maranhão, Brasil

עוד צילום מאחת הערים המקסימות בברזיל

צילום מס' 3

סלבדור Salvador

הרחובות הצבעוניים של  סלוואדור דה באיה

בירת מדינת באהיה, היא עיר בעלת היסטוריה עתיקה ביותר והשלישית בגודלה בברזיל שמציעה חופים חיננים, תרבות שוקקת שמארחת את אחד חגיגות הקרנבל הגדולות בעולם. סלבדור היא אחד ממקומות שחובה לבקר בברזיל.

סלבדור דה באיה (Salvador da Bahia) הייתה בעברה בירת ברזיל ונחשבת כיום למרכז הפולקלור האפרו-ברזילאי. זוהי אחת מעריה המרתקות ביותר של ברזיל, שבה ניתן ללמוד ולהתרשם משמחת החיים המפורסמת, תוצר של יגון וקושי גדול, מהיסטוריה עשירה, מוזיקה מופלאה ותרבות יוצאת דופן.

סלבדור שוכנת על חצי אי מול מפרץ כל הקדושים היפיפה. היא מחולקת לשני חלקים מרכזיים החלק הגבוה, העיר העלית בה שוכן רובע פלואוריניו (Pelourinho) המפורסם והעיר התחתית סידאג'י בישה Cidade Baixa) בה שוכנים המרכז המסחרי והנמל. הבניה הקולוניאלית מאפיינת את מרכזה. בעוד כשבפרווריה אנו פוגשים את שכונות העוני במיטבם.

מאכלים ומסורות מקומיות

"בשלב הראשון אכלנו משהו מסורתי שמאפיין את סלבדור. בכל רחבי העיר ראינו נשים גדולות כהות עור לובשות שמלות לבנות מסורתיות חבושות טורבנים בהירים ומחרוזות על צוואר מציעות מאכלים מסורתיים. טעמנו גם אנחנו את האקרז'ה והואטאפה (Vatapa) והקארורו (Caruru). האקרז'ה הוא כדור בצק משעועית מטוגן בשמן דנדה עמוק שצבעו צהוב. האטאפה היא מחית עשויה מתערובת של לחם יבש בוטנים שרימפס עגבניות ובצל המטוגנים בחלב קוקוס ובשמן דנדה. הקארורו הוא סוג של מחית בצבע ירוק המבוססת על ירק שדומה לבמיה בשם Quiabo  אותו טוחנים ומבשלים. את שתי המחיות מכניסים בתוך האקרז'ה כמו הפלאפל בארץ ואוכלים."

מקור וקרדיט : הבלוג של רינה שבתאי

העיר ידועה מאוד בזכות ענף הקפואירה שהתפתח בה, ומכונה בירת הקפוארה הברזילאית. פעמים רבות ניתן לראות קבוצות קפוארה מתאמנות לאורך קו החוף הארוך של העיר.

בנוסף בעיר מפותח ענף הגלישה.

רובע פלוריניו, הרובע העתיק של העיר

המירקם של בתי סלוואדור דה באיה , הפאר של העבר עדיין נוכח בהווה

המירקם של בתי סלוואדור  דה – באיה , צילום מס' 2

The streets of the Pelourinho. Salvador de Bahia. Brazil.

Salvador, Bahia (Brazil)

רחוב טיפוסי בpelourinho

לילה באחת מעיירות סלוואדור

O Pelourinho é o nome de um bairro de Salvador, a capital do estado brasileiro da Bahia

החוף המרהיב של סלוואדור

פורטו דה בארה (Porto da Bara) הוא החוף הכי צפוף בסלבדור. לשם הולכים "כולם" כדי לראות ולהיראות.

סלבדור בנויה ממפרצים שיוצרים חופים סגורים כמו חצאי מעגל. אחד החופים האלה נמצא ברובע ריברה (Ribera). חול לבן וגוונים עזים של כחול ושל ירוק. לאורך החוף יש דוכנים רבים צמודים זה לזה, וכולם מוכרים סרטנים. זו דרך נהדרת להעביר עוד אחר צהריים של קיץ, לשבת מתחת לסככה בריברה, לחוש את הבריזה, לשתות קייפיריניה ולהזמין סרטנים. הצירוף של האווירה, האלכוהול והים משכנע אותך שהחיים יפים אחרי הכול.

רועש, צבעוני, ממכר

בסלבדור חם מאוד. האנשים אינם נשארים בבתים ממוזגים אלא נמצאים ברחוב כל הזמן, בעיקר בים. מכיוון החיים כולם סובבים את הים, ניתן למצוא הכול בחוף. בכל רגע עובר רוכל אחר עם מרכולתו – הדפסים של ציורים, תכשיטים, משקפי שמש, בדים, שמלות, דיסקים מזויפים, וכמובן מוכרי מזון למיניהם. ז'ואו מוכר שרימפס מיובשים על שיפודים, את השירים שהוא שר כדי לשווק את השיפודים שלו צרבו לדיסק ומוכרים לתיירים. מוכרת אחרת, עם מסטינג ביד ועם כמה פחמים, צולה שיפודי גבינה בעודנו יושבים על החול.

מקור וקרדיט : ברזיל: זיכרונות מסלבדור דה באהיה

 

הכנסייה המרהיבה ביותר בדרום אמריקה

Igreja da Ordem Terceira de São Francisco | Pelourinho | Salvador Bahia

העוני בברזיל ושמחת החיים

באופן יחסי העוני בברזיל הוא יותר קיצוני מאשר בישראל , מתוך 188 מיליון בריזלאיים  כמעט 50%  הם עניים אך הם שורדים וגם  שמחת החיים שוררת בכל המקומות , כמות הפסיכולוגים בברזיל ( מדינה עם 188 מיליון תושבים ) היא כמחצית הפסיכולוגים בישראל ( מדינה בעלת 8 מיליון תושבים) .

צילום של נשים בסלוואדור דה באיה המתמודדות עם עוני

צילום של תושבי סלוואדור דה באיה  העניים

שמחת החיים של תושבי סלוואדור דה באיה

 


תגובות

 • הצבעים והארכיטקטורה מפעימים ממש

  תודה עמי,

  רות פורסטר 3 ביולי 2014 13:41
 • הייתי שם
  מדהים זו מילה קטנה.
  צילומים נהדרים.

  yara113 3 ביולי 2014 13:51
 • מרתק כתמיד. אהבתי במיוחד את תמונת הבתים העתיקים, המתפוררים עם השלט: placa nova… מצחיק/עצוב.

  לידיה 4 ביולי 2014 13:55
 • היי
  איזה יופי. כל כך בא לסוע
  תודה

  נוני 6 ביולי 2014 7:08
 • כמה ציורית ברזיל וכמה מרתק המסע שלך כמו תמיד. צבעוני עליז ותוסס מציג נקודות ראות ייחודיות ומרתקות.
  תודה רבה לך.

  סיגי קדוש 11 ביולי 2014 22:37
 • הייתי בסלבדור דה בהייה בקרנבל
  היה עוצמתי בטרוף עם כל הבלוקו והאקסטזה של הברזילאים משהו שלא ישכח לעולם יחד עם ספריו של אמאדו
  אוסף התמונות שלך והתצוגה מרתק ומרשים כתמיד

  מיקי 24 ביולי 2014 16:16

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.