"הפלגה"  מספר 193 : שבטי הטוארג , הגברים הכחולים בין מאלי , ניז'ר ולוב וגם ארץ הדוגון במאלי  

3756

הטוארג הם שבטי רועים נודדים המתגוררים בעיקר במדבר סהרה שבצפון אפריקה

כיום הטוארג נפוצים בעיקר במערב אפריקה. יש להם כתב עתיק אשר שימש אותם במשך מאות שנים אשר נקרא טיפינאר.

הטוארג הם צאצאי הברברים שחיו באזור של לוב של ימינו. הרודוטוס הזכיר בכתביו עם עתיק באזור זה שנקרא "גרמנטים". עדויות ארכאולוגיות לכך נמצאו בחורבות גרמה. עם זה התרחב אחר כך דרומה אל הסאהל.

במשך אלפיים שנה הפעילו הטוארג את מסחר השיירות באמצעות גמלים במדינות שמדרום לסהרה. הם קישרו בין הערים הגדולות של דרום הסהרה לחוף הדרומי של הים התיכון באמצעות חמישה נתיבי סחר מדבריים‏[2].

הטוארג אימצו את תרבות הנוודות מרועי גמלים ערביים והסתמכו על גמלים כמקור תנועה, מזון ומשאבים. שבויים שנלקחו במהלך פשיטות או מלחמות היו הופכים לעבדים שהיוו את כוח העבודה העיקרי.

tuarg beauty

toureg man in blue

טרום הפלישה הצרפתית לאפריקה היו שבטי הטוארג מאורגנים במספר קונפדרציות אשר כל אחת מהן כללה כתריסר שבטים. לכל קונפדרציה היה מנהיג מסורתי שנקרא "אמנוקל" שעמד בראש מועצת ראשי השבטים. שמות הקונפדרציות: "קל אחגר", "קל אג'ר", "קל אייר", "אדראר אנ פוגאס", "איוולמדן" ו"קל גרס".

בסוף המאה ה-19 התנגדו הקונפדרציות לפלישה הצרפתית למולדתם במרכז הסהרה כחלק מהפרויקט הקולוניאליסטי הצרפתי. החרבות רחבות הלהב של הטוארג לא הצליחו להתמודד עם הנשק הטכנולוגי של הצרפתים ולאחר מספר מקרי טבח משני הצדדים,‏[5], הוכנעו הטוארג ואולצו לחתום על אמנה במאלי ב-1905 ובניז'ר ב-1917. בדרום אלג'יריה נתקלו הצרפתים בהתנגדות הגדולה ביותר מקונפדרציית האחגר. האמנוקל, מוסה אק אמאסטאן, נלחם מספר רב של קרבות בהגנה על האזור. לבסוף, הצרפתים הצליחו להשתלט על אדמות הטוארג והקונפדרציות השבטיות פורקו ואורגנו מחדש תחת השלטון הצרפתי.

toureg woman

עצמאותן של המדינות האפריקאיות בשנות השישים של המאה ה-20 הביאו לחלוקה מלאכותית של שטחי הטוארג למדינות המודרניות ניז'ר, מאלי, אלג'יריה, לוב ובורקינה פאסו.

מקור המידע : טוארג – ויקיפדיה

add 2 touarg deseert

800px-Tuareg_-_In_Rissani_Morocco_ca._2008

 

toureg camel

 

Tuareg women. Sahara

tuoarg woman 2

add taurag sahara

        שוק המקנה של ימי ב' בסהרה אותם מקיימים בני שבט הטוארג כבר אלפי שנים

add 4 touarag market

מאפייני הטוארג : מאלי

אזוואד, מכונה גם המדינה העצמאית אזוואדערבית: أزواد), הוא אזור בצפון מאלי, אשר הוכרז באפריל 2012 באופן חד-צדדי כמדינה על ידי התנועה הלאומית לשחרור אזוואד (MNLA), לאחר שמרד של שבטי הטוארג באזור הוביל לסילוק הצבא של מאלימהמדינה. חבלי הארץ בהם טוענים המורדים לשליטה הם טימבקטו, קידאל, גאו וחלק מאזור מופטי, המרכיבים כ-60% משטחה היבשתי של מאלי. אזוואד גובלת בבורקינה פאסו מדרום, מאוריטניה במערב ובצפון-מערב, אלג'יריה בצפון ובצפון-מזרח, ובניז'ר במזרח ובדרום-מזרח, ומאלי בדרום-מערב.

שבט הטוארג כבר התמרד כשלוש פעמים בעבר כנגד השלטון במאלי, מאז עצמאותה מצרפת בשנת 1960.

בסוף 2011 ובתחילת 2012 החלה התקוממות באזוואד אשר בצפון מאלי. רבים מהמורדים משבטי הטוארג שימשו כשכירי חרב בלוב תחת שלטונו של מועמר קדאפי והחלו לחזור לאזוואד לאחר נפילתו, יחד עם ניסיון צבאי ותחמושת.

נשיא מאלי, אמאדו טומני טורה, נחל סדרה של הפסדים כנגד המורדים בצפון. בינואר קבוצת מורדים מקרב הצבא הפילה את שלטונו של אמאדו טומני טורה, בין השאר עקב חוסר ההצלחה שלו לדכא את המורדים.

ראה גם : ממשלת מאלי חתמה על הסכם שלום עם שבט הטוארג בצפון המדינה 

בצילום למטה : כלה בת שבט הטוארג , חתונה במאלי  החגיגות נמשכות שבוע ימים . משפחת הכלה מתרוששת בגלל המוהר אבל זוכה להגנה לכל החיים מבני השבט של החתן

Tuareg bride and the groom dancing during wedding festivities, Mali

ethnic-tuareg

Toureg, Sahara, mali

Tuaregs in their desert environment,Timbuktu, Mali

Tuareg woman from Timbuctu, Mali

ראה גם : מורדי הטוּארג, האנשים הכחולים מניז'ר, נחשפים רק לעתים נדירות בפני עיניים מערביות. מאבקם הממושך והאיזור הקשה בו הם חיים מרחיקים אותם מעיני העיתונות. ריקרדו יסקאר שהה במחיצתם כמה שבועות, הכיר את מנהיגיהם, אכל בחברתם, הפך לשותף להתלבטויותיהם ובמובנים רבים נשבה בקסמם האישי ובקסמו של המדבר, שהוא חלק בלתי נפרד מאופיים

ניז'ר – ביקור אצל בני הטוארג – ניז'ר – מסע אחר

ארץ הדוגון , מאלי

אוכלוסייתה של מאלי מונה קצת יותר מ-10 מליון תושבים על שטח של מליון, מאה וארבעים אלף קילומטרים רבועים. כפול מצרפת. פי 40 מישראל שבין הים לירדן.
הרבה מאוד בקר וצאן ופרסתנים אחרים.

כמעט שום דבר לא מיוצר במאלי – הכל מיובא ויש בה יחסית מעט חקלאות והרבה מאוד בקר וצאן ופרסתנים אחרים. מתפארת העבר ועתודות הזהב לא נישאר הרבה, חוץ מכמה מקומות עם תכשיטים נאים והרבה מסיכות ופסלי עץ שהם ההתמחות העיקרית של הדוגון.
תכשיטי כסף (נאים בהחלט –מזכירים עבודות תימניות ואריתרניות) אפשר למצוא אצל צורפי הכסף בכל אחת מהעיירות. חנויות טובות כאלו יש בטימבוקטו, בג'נה, בדואנזה ובדירה (Dire ).

ארץ הדוגון (Dogon country, pays de Dogon) היא אחד המקומות היפים ביותר במאלי. חוויה של נוף ייחודי בשילוב כפרי הדוגון. מדובר במסלול שעובר בין כפרים מקומיים לאורך 200 ק"מ של מצוק בגובה 250 מטר …

מקור וקרדיט :מאלי | מדריך אפריקה | מדריכים – צור שיזף

mali dogon yanduma. tsur shezaf

mali dogon yanduma. tsur shezaf

מקור וקרדיט :מאלי | מדריך אפריקה | מדריכים – צור שיזף

בני הדוגון, המונים כיום כ-240 אלף נפש, הקימו לאורך שרשרת המצוקים, שאורכה כמאתיים קילומטר, קרוב לאלף כפרים. סלעי הענק, המפרידים בין הרמה הגבוהה ונהר הניז'ר (Niger) הסמוך, הגנו עליהם מאות שנים מעליית ממלכת סונגהיי (Songhai) שביקשה להמיר את דתם, מסוחרי העבדים של ממלכת מוסי (Mossi), ומלוחמי ממלכת הטוקולור (Tukulor).

בעידן הקולוניאלי, במהלך המאה ה-20, כאשר נכבשה אפריקה המערבית על ידי הצרפתים, החלט להגיע למערב יצירות האמנות המרהיבות של בני הדוגון שעוררו סקרנות בקרב אספנים וחוקרי תרבות. בשנת 1931 הגיעה לארצם המבודדת משלחת של אנתרופולוגים צרפתים, ובראשה מרסל גריאול, שספרו הידוע, "שיחות עם אוגוטמלי", הפך לרב מכר. אוגוטמלי, אחד מזקני הכפר סאנגה (Sanga) שבו התגורר גריאול, לימד אותו כי כל ההיבטים השונים של החיים בארץ הדוגון – יצירות האמנות, הארכיטקטורה, מבנה הכפרים, החקלאות, היחסים החברתיים והטקסים – קשורים למיתוסים העוסקים בבריאת העולם, במאבקם של כוחות הכאוס והסדר, ובמקומו של האדם בשמירת ההרמוניה ביניהם. האנתרופולוג הנודע נפטר בפריז, אך סמוך לכפר זה, שמשמעות שמו היא "תכשיט", הציבו בני הדוגון לוח אבן המציין את המקום בו נחה רוחו.

תעלומת מוצאם של בני הדוגון היא חידה בלשית המעסיקה ארכיאולוגים ובלשנים. הם עצמם מספרים כי נמלטו מאזור מאנדה (Mande), לב ממלכת מאלי העתיקה (דרום מאלי של היום), עם התפשטות האיסלאם, בסביבות המאה ה-13. יום אחד, מספר המיתוס, נטשו את מולדתם ארבע אחיות וארבעה אחים בכדי להציל את התרבות של בני שבטם. הם רצו לקחת איתם את עצמות אביהם, לבה, אך בקברו מצאו נחש. הם נטלו עימם את הנחש, רוח האב, לארצם החדשה.

בחגווי הסלע גרו באותם הימים בני שבט אחר, ננסים אדומי עור, שידעו לעוף. האנשים הקטנים, המכונים טלם (Tellem), התקיימו מציד ולקט. שני השבטים לא דיברו באותה שפה, אך שמרו על האמונות הישנות, הקדם איסלאמיות. לכן קיבלו בני הטלם את המהגרים במאור פנים והרשו להם להקים את כפריהם למרגלות המצוקים. המתיישבים, שהיו חקלאים, הביאו זרעים והחלו לברא יערות. כשנכחדו העצים, נעלמו הציידים הננסים ובני הדוגון נשארו לבדם.

החוקרים סבורים כי מקורם של בני הדוגון איננו במאלי; שפתם שונה במקצת מזו של דוברי מאנדה, ודומה יותר ללשונם של תושבי בורקינה פאסו (Burkina Faso) הדכנה. אבל הם מסכימים כי במיתוס הזה השתמרו הדים מאירועים היסטוריים שקשורים להגירתם אל אזור הבנדיאגרה. הארכיאולוג ההולנדי רוגייר בדאו גילה לאחרונה עדויות לקיומם של אנשי הטלם, שהתגוררו במערות הגבוהות מעל לכפרי הדוגון. הם בוודאי השתמשו בחבלים בכדי לטפס אליהן, אך השכנים מלמטה האמינו כי מכשפים רבי עוצמה מעניקים להם משחות קסם שאפשרו להם להדביק את ידיהם ורגליהם לקירות הסלע התלולים. הממצאים מלמדים שאנשי הטלם אכן נכחדו במאה ה-15 כשהגיעו המהגרים.

מקור וקרדיט :מאלי אפריקה: סודות המסכה – מאלי – מסע אחר

ראה גם : ד"ר גילי חסקין , ynet ארץ הדוגונים במאלי: עשה לך פסל וכל תמונה

dogon colorful

dogon house 2 village

dogon women

 

dogon ladder

 

Dogon Country, Mali - West Africa

dogon 4

dogon home

dogon teli

dogon village

 

הטוארג באלג'יר

החלק האלג'יראי של הסהרה נמשך מהרי האטלס של הסהרה עד לגבולות עם ניז'ר ועם מאלי, לאורך 1,500 ק"מ. האזור עמוס בדיונות שנקראות ארג, שמכסות כרבע משטחו. הדיונה המזרחית הגדולה מורכבת מדיונות בגובה של שניים עד חמישה מטרים, במרחק של ארבעים מטר זו מזו. שאר האזור המדברי מכוסה בסלעים גדולים שנקראים חומוד, וכמעט כל האזור הדרום-מזרחי בנוי מרמות צחיחות בגובה של 2,000 שמוקפות בוואדיות של נהרות שזרמו שם בעבר. האזור הדרומי כמעט נטול אנשים מלבד שבטי הטוארג ולאחרונה עובדי חברות הנפט, ובאזור הצפוני ישנם כמה נאות מדבר המשמשים אוכלוסיות של שבטים נודדים. באזור הדיונות, בין הדיונה המזרחית הגדולה למערבית נמצא אזור המזאב, שברובו אבן גיר ובו התיישבו אוכלוסייה ברברית.

touarg algier

Tuareg 4

ואם כבר הגענו לאלג'יריה , אז חייבים לבקר בקסבה של אלג'יר , אתר היסטורי חשוב בתולדות אלג'יריה :

 הקסבה של אלג'יר

הקסבה באלג'יר (ערבית القصبة – "הקסבה"; צרפתית Casbah d'Alger) הוא אזור בן 600 דונם המקיף כיום את חלקה העתיק של העיר אלג'יר, בירת אלג'יריה. הקסבה באלג'יר איננה קסבה ("מצודה") כי אם רובע מדינה, אך שמה של המצודה השוכנת בחלקה העליון (תצלום אוויר – 4) הפך לשמו של הרובע כולו. היא שוכנת בצידו המערבי של מפרץ אלג'יר, מעל לנמלה של העיר, ומטפסת על מדרון תלול. בשנת 1992 הכריז ארגון אונסק"ו על הקסבה של אלג'יר כעל אתר מורשת עולמית.

הצרפתים נאלצו להילחם שם קשה מאד במהלך הקרב על אלג'יר בשנים 1960-61 , זה היה מוקד קרבות עתיר נפגעים לשני הצדדים.

casbah 1960 2

add 1960 op_ration_de_fouille_dans_la_Casbah_d_AlgerLa-Casbah-dAlger

la_casbah_dalger 2#akko israel

 

casbah-d-alger1

הקסבה באלג'יר – ויקיפדיה

 
Casbah d'Alger 3Casbah d'Alger 4casbah3

· · · · · ·

תגובות

  • Super share. Thanks

    Morgan 18 ביולי 2015 15:54
  • תודה על מסע מדהים ומרתק

    צופיה 19 ביולי 2015 22:35

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.