altai start

4 דברים שגילינו היום באינטרנט , 12 לאוגוסט 2015

2644

אלתאי

בפינה הדרום מערבית של סיביר, במפגש הגבולות המרובע בין רוסיה, מונגוליה, סין וקזכסטן, מתחבא חבל ארץ בראשיתי שאוצר בתוכו נופים ומראות מן המרתקים והדרמטיים בעולמנו. ברוכים הבאים לחבל אלטאי (אלטאי=זהב בשפת בני המקום) ערש מולדתה של הציווילזציה הטורקית שעמיה התפרסו על פני יבשת אסיה כולה – ממרחבי סיביר, "ארצות הסטאן", הקווקז ועד לטורקיה במערב.

אלטאי: סיביר הקפואה – רוסיה – מסע אחר

רפובליקת אלטאי (רוסיתРеспублика АлтайאלטאיתАлтай Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. נמצא בדרום סיביר בגבול עם סיןמונגוליה וקזחסטן.

הרפובליקה הוקמה ב-1 ביוני 1922 כחלק של מחוז אלטאי. בהמשך, לאחר מספר שינויים, ב-12 בדצמבר 1993 הוקמה רפובליקה כחלק של הפדרציה הרוסית.

 

altai 10001

altai 1

מעטים הם חבלי הארץ המיושבים בעולם שהכינוי 'נידח', 'שכוח-אל' ו-'סוף העולם שמאלה', הולמים אותם יותר מאשר חבל אלטאי – פיסת האדמה הפרועה ורבת ההוד בדרום מערב סיביר, הפולשת לשטחן של רוסיה, סין, קזחסטן ומונגוליה.

הרי אלטאי ("ההרים הזהובים" בתרגום משפת המקום), משמשים זה מיליוני שנים בתור "הקיר הצפוני של מדבר גובי הנורא" ומתנשאים לסירוגין עד לגבהים של 4,500 מ' מעל פני הים.

ערבות טונדרה, יערות טייגה, נהרות עזים, קרחונים, אגמים אלפיניים, בני אדם קשוחים – הם הם בעלי הבית האמיתיים של אדמה עתיקה זו. ואנחנו, אנחנו רק אורחים לרגע. מביטים בהשתאות, נושמים עמוק וחורטים לעד בזיכרון ליבנו.


אפרת נקש, טיילת מקצועית, תיעדה את המסע לאלטאי בקיץ 2014  – לחצו כאן לקישור לפוסט

altai start 2

altai 6

 על חבל אלטאי שמענו מהסקירה שלנו על הגולאגים ברוסיה הסובייטית  . זה היה מקומם של כמה גולאגים גדולים בהם היו אסירים יהודיים מפולין . ( קישור) .

Altai Republic Russia photo by Alexander Ermolitskii

North Chu Ridge Altai Republic Russia photo by Alexander Ermolitskii

altai lake 2

כל הבתים בחבל אלטאי נבנים מעץ , כי היערות שם הם אינסופיים

altai 14 house

altai 16 house

altai 10

Novgorod, Russian Federation Windowaltay-gora-beluha

 altai 88

altai people 1

הכפר Montepulciano בטוסקנה , איטליה

הכפר נותר כפי שהיה מימי הביניים בשנת 1600

montlipciuno better 2

The charming medieval village of Montepulcia
no ~ located in the heart of Tuscany, Italy

Source and credit :Paula soler-moya

וגם החלון הזה  בכפר הייחודי הזה באיטליה (המרקם !!)

montliciano widow 2

מירבאת , עומאן , המפרץ הפרסי , דלת עץ עתיקה

Bird on an old wooden window in Mirbat, Oman

סולטנות עומאן (ערבית: سلطنة عُمان, סַלְטנת עֻמַאן) היא מדינה מזרח-תיכונית, בחלק הדרום-מערבי של אסיה, בדרום-מזרח חצי האי ערב. היא גובלת באיחוד האמירויות הערביות בצפון-מערב, בערב הסעודית במערב, בתימן בדרום-מערב, בים הערבי בדרום ובמזרח, ובמפרץ עומאן במזרח ובצפון.

עומאן הייתה במשך מאות בשנים מרכז סחר של מדינות שונות. בשנת 1508, נכבש הנמל המרכזי מאסקט על ידי הפורטוגזים, ואלה החזיקו בו עד שהוא נכבש על ידי האימפריה העות'מאנית בשנת 1659. העות'מאנים גורשו ב-1741 כאשר נוצרה הסולטנות של ימינו על ידי אחמד אבן סעיד.

במהלך המאה ה-19 גדלה עומאן להיות מעצמה אזורית גדולה בעלת נכסים בבלוצ'יסטן ובזנזיבר אך אלו אבדו לאט-לאט. בשנת 1891 הפכה עומאן למדינת חסות של האימפריה הבריטית ונותרה כזו עד 1971.

oman al hamra

 "לנו העומאנים אין בעיה עם ישראלים": ביקור נדיר במדינה אסורה

מוסקט היא עיר יפהפייה, נקייה ומטופחת, אך יוקר מלונותיה מאלץ תיירים רבים, אירופאיים, הודיים וערבים, לצאת ממנה בהקדם האפשרי ולבלות את שאר הלילות באוהל. לאורך החוף מוקמים מאהלים של יחידים ומשפחות ומוסיקה הודית ועומאנית נשמעת עד אמצע הלילה. בבוקר הם נוסעים ממקום למקום, בין אתרי התיירות של עומאן: הסירות השטות בואדי שאב המוצף במים, הבולען עם מי התורכיז שצעירים קופצים לתוכו, ההרים הקרירים של ג'בל אחד'ר בהם מגדלים ורדים ורימונים, הגבעות המשוננות והסלעיות של ג'בל שמס שם עיזים מקפצות מעל עצים ושיחים וסלאלה, הקצה הדרומי והטרופי של עומאן. בכל מקום עומדים כפרים עתיקים, בתי בוץ ואבן הצמודים לקיר סלע תלול ולצדם, וילות ענקיות ומרשימות בצבע ורוד פוקסיה.

oman_1712886c

oman add 44

מקור וקרדיט : תמר ברס , אתר וואלה 

להמשך הכתבה המרתקת של תמר ברס באתר וואלה 

המצודה העתיקה במוסקט, עומאן 

800px-Muscat1

מצודת Nakhl Fort בעומאן , נבנתה במאה ה16 על מנת להגן על הסוחרים המקומיים בעומאן 

oman2

אמנות

Marc and Bella Chagall

בלה בציוריו של מארק שאגאל

מכל שלושת נשותיו זכתה רק אשתו בלה לביטוי רב ביצירות האמנות של מארק שאגאל

בעודו סטודנט של הצייר ליאון באקסט, בסנט פטרסבורג   למד מארק שאגאל את מלאכת  הציור . ב-1910, כאשר חזר לעיר הולדתו ויטבסק ופגש את בלה, אהבת חייו.

ב-1910 הוא עזב לפריז, מעוז האמנות באותה עת, ושם התרועע עם אמנים שביניהם: מודליאני וסוטין, וכן עם המשוררים סנדרר ואפולינר, שעודדוהו להמשיך בדרכו האמנותית. סגנונו הושפע מאמנותם של ז'אן פרנסואה מילה, הונורה דומייה ורוברט דלוני, ומהאמנות הפוביסטית והקוביסטית. אך את עולם הדימויים שלו שאב בעיקר מזיכרונות ילדותו בעיר הולדתו ומן האמנות הרוסית העממית. בעבודותיו משתמש שגאל בסמלים, בהומור ובפנטזיה על מנת לבטא רגשות של ייאוש ושל אושר. עבודותיו מכוונות לעבר התת-מודע ומלאות השראה פואטית.

בשנת 1914 חזר שוב מארק שאגאל לוויטבסק, ונשא לאשה את ארוסתו בלה רוזנפלד, שאותה הכיר בשנת 1909. בשנת 1916 נולדה לזוג בת בשם אידה.

הרוחות הרעות שנשבו באירופה בשנות ה-30 חדרו מבעד לחלון הסטודיו שלו. הנאצים הכריזו על עבודותיו "אמנות מנוונת".

בשנת 1941 נמלט שאגאל מצרפת הכבושה על ידי הנאצים לארצות הברית, בעזרתם של האמריקנים וריאן פריי והיירם בינגהאם הרביעי.

הוא עבד בשביל תיאטרון הבלט של ניו יורק וב–1942 יצא עם הלהקה למקסיקו. שם, על פי ציורים שלו, אשתו בלה תפרה תלבושות מבדים והוא צבע אותם, ישר על הבד.

בשנת 1944 נפטרה אשתו בלה. שאגאל נישא לוירג'יניה האגארד ולזוג נולד בן. שאגאל התגרש כעבור שנים ספורות ובשנת 1952 נישא לולנטינה ברודסקי. בשנת 1949חזר לצרפת והתיישב בכפר סן-פול-דה-ואנס בפרובנס, שם חי עד מותו ושם נקבר.

הנה מבחר מציוריו המוקדשים לרעייתו בלה:

marc chagall- Bella in Mourillon

Chagall, Marc (Russian, 1887-1985) - Bella and Ida by the Window

chagall  with bella  better

chagall Portrait of Vava - Marc Chagall

Bella with Rooster in the Window - Marc Chagall

Bella with White Collar - Marc Chagall

 

Marc Chagall. Bella in Black Gloves. 1915 2bella in green

bella bithday 1915

· · · · · ·

תגובות

  • כל פוסט שלך מרחיב ומשמח את לבי

    ח ל י 15 באוגוסט 2015 9:09

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.