מרפסות הבארוק של סיציליה , עדכון 2019

2822

בדרום מזרח סיציליה משתרע עמק נוטו ובו הערים מודיקה, נוטו ורגוסה, המהוות מוזיאון חשוב לאמנות הבארוק. האהבה למקושט, לדרמטי, לחושני הוא חלק חשוב בטעם האמנותי הסיציליאני שמקורו במורשת הספרדית .

ואל די נוטו (איטלקית: Val di Noto, תרגום: פרובינציית נוטו) הוא אזור בדרום-מזרח סיציליה. האלמנט הגאוגרפי הבולט של האזור הוא רמת היבלין, ומספר עיירות השוכנות בשטחו הוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, וזאת בשל היותן מייצגות שלאדריכלות הבארוק המאוחרת ואופי שיקומן לאחר רעידת אדמה חזקה שפקדה את האזור ב-1693.

balcony add 4

רעידת האדמה העניקה לאדריכלים המקומיים את ההזדמנות להגשים את תוכניתם בקנה מידה גדול. היישובים החדשים תוכננו ברוח הרנסאנס והבארוק, כשרחובותיהם חוצים את זה בזווית או מתחילים ממוקד כלשהו כגון כיכר עירונית ומתפשטים ממנו בתבנית רדיאלית. מבנים גדולי ממדים כגון כנסיות, קלויסטרים וארמונות הוקמו כמוקד נוף ברחובות ועל מנת להעניק להם מראה מרשים. הסגנון שיושם ביישובים השונים נודע לימים כבארוק סיציליאני. אופי הבנייה מחדש של היישובים לא היה אחיד. חלק מהם שוקמו מחדש באתר שבו שכנו קודם לרעידה, חלק שוקמו ונבנו מחדש באתר אחר, חלק נבנו מחדש ואף הורחבו כאשר לצד החלק ההיסטורי ההרוס הוקם מרכז עירוני חדש, וחלק ננטשו לחלוטין.

תוך כדי שיקום היישובים בוואל די נוטו נערכו חידושים בתחומים רבים ובהם אדריכלות, אמנות ובנייה חסינה בפני רעידות אדמה. בתכנון היישובים החדש היו מעורבים אמנים ידועי שם כגון ג'ובאני בטיסטה וקאריני ורוסאריו גגלארדי, וכן אלפי בעלי מלאכה. סגנון הבנייה הסיציליאני החדש הושפע מסגנון הבארוק שהיה נפוץ באירופה באותה עת. מעורבות רחבה של רשויות השלטון ויכולת ארגון גבוהה סייעו להפיכת הסגנון הסיציליאני לבעל השפעה משל עצמו, וזאת למרות האסון הכבד שפקד את האזור. עם זאת, במאות השנים שלאחר תנופת הבנייה והחידוש הוזנחו המבנים החדשים, וכתוצאה מהתמשכות הפעילות הסייסמית באזור רבים מתוכם עדיין זקוקים לשיפוץ ולשיקום. שמונת היישובים שנכללו בהכרזה של אונסק"ו מייצגים את הישגי הבנאים לאחר האסון של 1693.

מקור : ואל די נוטו – ויקיפדיה

ראה גם : Sicilian Baroque – Wikipedia, the free encyclopedia

הנה כמה צילומים של המרפסות בסגנון הבארוק בערים של עמק נוטו בסיציליה :

 העיר נוטו , בירת מרפסות הבארוק בסיציליה :

noto add 2

noto sicily 2

balcony 20

Sicily2013-1011-Noto-BalconySculptures-703

baroque balcony of sicily 2

DCF 1.0

Baroque Balconies of Noto, Sicilyadd 2 barouge balconyCatane_Université balconyVia_Nicolaci_-_Noto,_Sicily

balcony add 40

balcony add 100

 

· · · ·

תגובות

  • תודה עמי על הסיור

    חנן 31 באוקטובר 2015 0:00

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.