jodhpur add 10 for start

6 דברים שגילינו היום באינטרנט, 28 לנובמבר 2015

2021

מסה ורדה, עיר אינדיאנית נטושה

שמורת מסה ורדה Mesaverde מרוחקת כ-60 קילומטרים מהעיר דוראנגו Durango שבקולורדו וכ-700 מטר מפרידים מהעיר האבודה לבין קרקעית העמק. העיר החצובה בסלעי הצוקים מסה ורדה (משמעות השם: שולחן ירוק), ננטשה על ידי האינדיאנים משבט האנאסזי במאה ה-14 ומאז משווים לה האמריקאים נופך מסתורי ואפילו פרק של הסדרה "תיקים באפלה" הוקדש לתושביה לשעבר, האנאסזי. ההיסטוריה מספרת כי קבוצה של אינדיאנים, שפיתחו מערכת חקלאית משוכללת והניחו את היסוד לבית דירות מודרני (בתקופתם), נעלמה מהמקום במפתיע, בתוך פרק זמן קצר והותירה אחריה שכונות שלמות של בתים חצובים בסלע, רהיטים, מקדשים כלי בית ואפילו "חדרי מדרגות" (סולמות גישה לקומות העליונות).

mesa verde park 1

רב המעונות שוכנים בתוך גושי סלע כבירים או מתחת להם, במערות ובנקרות בגבהים מסמרי שיער וזו גם הסיבה שנשתמרו היטב. התוצאה – פיסת עבר שכאילו הועתקה במכונת הזמן להווה. לא ברור מדוע ולאן נעלמו התושבים. יש הערכה, שהם חטאו בניצול יתר של הסביבה, הם מיצו חלקות אדמה פוריות בלי לחשוב על המחר, כרתו את היערות הסמוכים, בלי להבין שהם כורתים את הענף שעליו ישבו. בעלי החיים ששימשו מרכיב חשוב בתפריט שוכני הצוקים, נדדו ליערות אחרים וחלקות האדמה לא הניבו יבולים גדולים כבעבר. בהדרגה, נדלדלו מקורות המזון של התושבים והם החלו לחפש מקורות מחיה חדשים ובהדרגה גם מקום מגורים חלופי. בהיותם חברים בקבוצה מאורגנת היטב הם עזבו את מסה ורדה בבת אחת. איש אינו יודע היכן השתקעו, אך סביר להניח שנדדו דרומה, לאזורים הנמצאים כיום בניו מכסיקו ונטמעו בקרב האינדיאנים המקומיים.

אינדיאנים בני שבט ה"נוואחו" שמצאו את המבנים הנטושים במסה ורדה ב-1450, כינו את התושבים שנעלמו"אנאסזי", כלומר- הקדמונים. מסה ורדה הוכרז כפארק לאומי ב-1906 ומאז רבים החוקרים והתיירים המגיעים לעיר האבודה. בכניסה לשמורה הוקם מרכז מבקרים שבו ניתן ללמוד לא רק על המקום ועברו אלא גם את לקחי העבר, ששמירה על איכות הסביבה אינה מותרות, אלא תנאי הכרחי לקיום. ארמון קליף Cliff Palace הוא הכפר הגדול ביותר ומעריכים כי איכלס בעבר 300 איש. בשמורה יש 3900 אתרים ארכיאולוגיים, 600 מעונות צוקים ועוד כ-10000 בתים אחרים הרוסים.

 מקור וקרדיט : אתר למטייל

כמה צילומים של העיר האינדיאנית הקדומה :

1280px-Mesa_verde_cliff_palace_close

mesa verde park 1

mesa verda park 2

בתי ציפורים ( תיבות קינון ) כמה ייצוגים מרחבי העולם

קן לציפור, בית לציפור, או שובך לציפור – העיקר שיהיה בית חם! בתי ציפורים הם דרך נהדרת להוסיף חיים ועניין לחצר האחורית של הגינה, ורוב הציפורים בונות קינים בעצים או בשיחים, ויש סוגים שמעדיפים לקנן במקום טבעי, כמו חור בעץ או גומחה בסלע. ציפורים אלו גם תוכלנה להסתגל בקלות לקינון בשובך (תיבת קינון מלאכותית), בעזרתו ניתן לעזור לציפורים רבות לשרוד, מאחר ועם השנים קשה לציפורים יותר ויותר למצוא מקומות קינון טבעיים. השובך יוצר לציפורים סביבה מושלמת כדי לגדל את הגוזלים, בהיותו מקום בטוח ונוח שמתאים בדיוק לצרכיהם.

דוגמה לציפור המקננת בתיבות קינון היא הירגזי. זוהי הציפור הקטנה ביותר שמשתמשת בתיבות קינון. לעיתים מינים גדולים מגרשים את הירגזים מאתרי הקינון שלהם,

תיבות הקינון מאפשרות לאדם צפייה במחזור הרבייה של ציפורים. תיבת הקינון צריכה להתאים למין הציפור. רוב המינים יעדיפו תיבות בעלות תא יחיד עם פתח אחד, אך מינים שחיים יחד בקבוצות יעדיפו לקנן בתוך כוורת של חללים, וישנם מינים שלא יקננו בחלל סגור.

מיקום התיבה יכול להיות על גזע עץ, עמוד או על קיר חיצוני של בית, לפי מין הציפור.

כמה צילומים של בתי ציפורים ברחבי העולם : 

bird house add 12

bird house 1

bird house 3

bird house 4

bird house 5

bird house 6

bird house 7

bird house 2

bird house add 10

bird house add 16

ג'ודפור – העיר הכחולה בהודו 

ג'ודפורהינדי: जोधपुर) היא העיר השנייה בגודלה במדינת ראג'סטאן שבצפון מערב הודו. בעבר הייתה שם נסיכות באותו שם. ג'ודפור נמצאת בשוליו המזרחיים של מדבר ת'אר. העיר ידועה גם בכינויה "עיר השמש" בשל מזג האוויר הבהיר כל השנה וגם "העיר הכחולה", כיוון שבתי העיר הישנה צבועים בכחול. העיר נוסדה ב-1459 על ידי ראש שבט רג'פוטי בשם ראו ג'ודהה. ראו ג'ודהה הצליח לכבוש אזורים מסביב בכך נוסד מדינה שלימים תקרא מרוואר.

במרכז העיר ג'ודפור ממוקם מבצר ענק, מבצר מהראנגר, על גבעה בגובה של כ-125 מטרים. חומתו, המגיעות לגובה של 36 מטרים ורוחב של 21 מטרים, מהווה את אחת מהמבנים המרהיבים והיפים שבראג'סטאן.

כמה צילומים של העיר ההודית הכחולה :

Jodhpur 22

jodhpur add 10 for start

 

Jodhpur the Blue City 2

Jodhpur Blue Mood 2

 

Jodhpur Blue Mood

 jodhpur add 120jodhpur_blue_city_streets_4

fort_balunda

jodhpur small

jodhpur jumping cat

jodhpur blue city add 44city-vibes-jodhpur 48jodhpur add 101

 jodhpur add 108

 jodhpur colors fullJodhpur, Rajasthan, India young women

jodhpur add 180

ואם כבר אנחנו בהודו הנה עוד צילום מרהיב, אבל הפעם מפושקאר

Pushkar , camels and ballons, INDIA

צילום

אמן הצילום סבסטיו סלגדו

סבסטיו סלגדו, נולד ב-1944 בברזיל, וגדל בתקופה שבה פעלו והשפיעו התנועות המרקסיסטיות והסוציאליסטיות הרדיקליות באמריקה הלטינית . הוא למד כלכלה בסאן פאולו ופריז  (הוא ד"ר לכלכלה ) והושפע מאוד מהכלכלנים ההתפתחותיים שקשרו בין חברה וכלכלה. את דרכו העיתונאית בצילום החל במספר פרויקטים שעסקו בתנאי הדיור והמגורים בפרברי העוני בפריז ובמצב הילדים של הפליטים והמהגרים באירופה.

סדרת צילומיו "סולמות" היא סיפור מכרה הזהב הגדול ביותר בברזיל , סיירה פלאדה, בגודל של 300*400*100 קילומטר שנחצב ידנית ותופעל על ידי עשרות אלפי כורים בשנים 1986-1992. המקום צולם בעבר לפני סלגדו אך  מרבית הצילומים נעשו בצבע. סלגדו בחר, באופן מודע לצלם בשחור לבן. בניגוד לצילום דוקומנטרי שמתמקד באינדיבידואלים, חולף לרגע אבל לא באמת נכנס אל הסיטואציה אלא מצלם, מקפיא,  סצנה מאירוע משברי, סלגדו שהה עם הכורים במכרה במשך מספר חודשים וחווה יחד איתם את שיגרת חייהם כאשר היופי בצילומיו היא יכולתו להנכיח אותם מתוך הערכה ושמירה על כבודם של המצולמים.

salgado2

"סולמות" – הצלם סבסטיו סלגדו רואה את הבלתי נראים | nashim

SebastiaoSalgado-Arealman-full

salgado 4

salgado 6

dinka_child Africa Dinka child. Cattle camp of Wutliet, near the Gel River. Southern Sudan

בצילום : Africa | Dinka child. Cattle camp of Wutliet, near the Gel River. Southern Sudan

חלונות ודלתות

כמה ייצוגים מעניינים של חלונות ודלתות עטויים בתחרה ממקומות שונים בעולם , בעבר זה היה נפוץ  למדי , היום כבר לא רואים תחרה בחלונות . אבל מצאנו כמה מקומות בעולם .

lace window 3

lace window 9lace window 4lace window 6

 lace window 8lace window 10lace window 12lace window 14lace window irelandlace window russialace window start 1LACY WINDOW 2

 אמנות

ציוריו של Michael Taylor

Michael Taylor 804

Michael Taylor 1

Michael Taylor 3

Michael Taylor 2

 

מאחורי הקלעים הצייר היהודי האמריקאי משה סוייאר ,  Moses Soyer 1899-1974

ראה גם : סקירה קודמת שלנו על הצייר

רפאל ומשה סוייאר (שוער), ציירים יהודיים בניו יורק | עמי סלנט

 

behind-the-screen Moses Soyer (1899 - 1974)הצייר היהודי מרדכי פינקס 1885-1930

Julius Mordecai Pincas dit Jules Pascin (1885-1930)

Julius Mordecai Pincas dit Jules Pascin (1885-1930)478px-Portrait_of_Lucy_Krohg_Jules_Pascin

· · · · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.