Sakha Republic 1.jpg 2 winter in blue

מסע חורפי אל רפובליקת סַאחָה-יַקוטיה ברוסיה

1962

רפובליקת סַאחָה-יַקוטיה ברוסיה היא בגודל של הודו !!

 Sakha Republic of Siberia

רפובליקת סַאחָה-יַקוטיה (רוסית: Республика Саха-Якутия) היא רפובליקה במזרח הרחוק הרוסי, המהווה חלק מהפדרציה הרוסית. בימי הצארים והקומוניזם ברוסיה נשלחו אינטלקטואלים לא רצויים לאזור נידח זה.

שטח הרפובליקה הוא 3,103,200 קמ"ר, כמעט כשטחה של הודו, וחיים בה כמיליון תושבים. מבחינת שטחה, סאחה-יקוטיה היא הגדולה ברפובליקות הפדרציה הרוסית ולמעשה, היא היחידה המנהלית הגדולה ביותר בעולם שאינה מדינה. לו הייתה מדינה עצמאית, הייתה נחשבת למדינה ה-8 בגודלה בעולם.

הכפרים ורחויאנסק ואוימיאקון הם המקומות המיושבים שנמדדו בהם מן הטמפרטורות הנמוכות ביותר. בפרט הטמפרטורה הממוצעת בחודש ינואר היא 48 מעלות צלזיוס מתחת לאפס. בירת הרפובליקה היא העיר יקוטסק.

התושבים הרוסים משתייכים בדרך כלל לכנסייה הרוסית הפרבוסלבית.

האוכלוסייה הילידית החזיקה בעבר באמונה הטנגריסטית – האמונה השמאניסטית העתיקה של העמים הטורקיים בצפון מזרח אסיה. בהשפעת המתיישבים הרוסים יקוטים רבים התנצרו ואימצו שמות רוסיים, אולם רבים מוסיפים לקיים גם את המנהגים השמאניסטיים. הן השמאניזם והן הנצרות דעכו בתקופת השלטון הקומוניסטי, אך לאחר נפילתו החלו ניסיונות להחיות את המסורות העתיקות.

תחבורה

עיקר המטען מועבר באמצעות אוניות. ישנם שישה נמלי נהר ושני נמלי ים (בטיקסי וזליני מיס). ארבע חברות מטען, כולל חברת המטען הארקטית, פועלות ברפובליקה.

תחבורה אווירית היא העיקרית בהסעת אנשים. קווי תעופה מקשרים את הרפובליקה עם אזורים אחרים ברוסיה. ביקוטסק פועל נמל תעופה בינלאומי.

מקור המידע

ראו גם : Sakha Republic – Wikipedia

Sakha Republic 1.jpg landscape

A general view of the village of Tomtor in the Oymyakon valley, in the Republic of Sakha, northeast Russia, January 28, 2013. The coldest temperatures in the northern hemisphere have been recorded in Sakha, the location of the Oymyakon valley, where according to the United Kingdom Met Office a temperature of -67.8 degrees Celsius (-90 degrees Fahrenheit) was registered in 1933 - the coldest on record in the northern hemisphere since the beginning of the 20th century. Yet despite the harsh climate, people live in the valley, and the area is equipped with schools, a post office, a bank, and even an airport runway (albeit open only in the summer). Picture taken January 28, 2013. REUTERS/Maxim Shemetov (RUSSIA - Tags: SOCIETY CITYSCAPE ENVIRONMENT) ATTENTION EDITORS: PICTURE 9 OF 27 FOR PACKAGE 'THE POLE OF COLD' SEARCH 'MAXIM COLD' FOR ALL IMAGES - RTR3DY3P

הכפר אוימיאקון ברפובליקת סַאחָה-יַקוטיה,  

בכפר אוימיאקון (Oymyakon)  בן 472 התושבים ברפובליקת סַאחָה-יַקוטיה,  זכה בתואר – היישוב הקר ביותר בעולם.  הטמפורטורה הממוצעת בחורף היא 50 מעלות מתחת לאפס .

בשנת 1926 נמדדה כאן הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה באזור מיושב – 71.2 מעלות מתחת לאפס. רק באנטארקטיקה, ליד תחנת המחקר הרוסית וסטוק (Vostok), נמדדה טמפרטורה נמוכה יותר, 89.2 מעלות מתחת לאפס, אבל איש אינו גר שם באופן קבוע. אל הקור העז והשלג העמוק המכסה את בתי הכפר מצטרף יום קצר במיוחד – בחודשי החורף יש רק שלוש שעות של אור ביום. בקיץ, לעומת זאת, השמש מאירה 21 שעות ביממה.

 אם אצלנו מבטלים את הלימודים למראה פתיתי השלג הראשונים, הילדים בכפר הקטן יודעים שרק מתחת מינוס 55 מעלות יש סיכוי שיורשו להישאר בבית.

כשנמאס להסתובב בין בתי הכפר ולראות את אותם פרצופים, אפשר לקפוץ לעיר הקרובה, יקוטסק (Yakutsk), שנמצאת במרחק 640 ק"מ – מסע שעלול להימשך כמה ימי נסיעה בתנאי מזג אוויר קשים. בעיר בת יותר מ-200 אלף תושבים יש אולי יותר חנויות ומוקדי עניין, אבל גם שם לא ממש חמים ונעים בחורף – הטמפרטורה הממוצעת היא 40 מעלות מתחת לאפס, חמש מעלות יותר מהממוצע החורפי באוימיאקון.

 מקור המידע

Sakha village

ראו גם :חיים מתחת לאפס: הכפר הכי קר בעולם – Mako

מקור וקרדיט לצילום , הכפר  אוימיאקון

Sakha Republic people

 Sakha Flickr1 horse 2

הסוס היקוטי

 "עמק אוימיאקון הוא אחד המקומות הקשים ביותר על כדור הארץ לקיום אנושי, ואחד הפלאים שלו הוא הסוס היקוטי. ניקולאי וינוקורוב, מנהל חוות הרבעה, מספר עליהם: "הסוסים ישרדו בכל כפור. לפעמים אנו מגיעים ל-60 מעלות מתחת לאפס, אבל הם יכולים לעמוד בכך. אלה החיות שיש לנו כאן. הן מהחיות העמידות ביותר בעולם".

"סוסים יקוטיים הם המיוחדים ביותר בעולם. הם עמידים מאוד, ויפים מאוד. והבשר שלהם טעים. הכול יפה בהם", הוסיף החוואי, המחזיק כ-300 סוסים. לדבריו, כדי לחמם את עצמם הסוסים נעים במשך כל החורף, ולעולם לא שוכבים לנוח…" .

 מקור וקרדיט

Sakha Flickr1 horse 2.jpg horse small

ראה גם : יקוטסק – ויקיפדיה 

yakuts building

 המטייל שחזר מן הכפור: המסע לעיר הקרה בעולם

הטרנד האופנתי המוביל הוא פרוות דובים, הדגים בשוק קפואים גם בלי קרח, ואת מנועי המכוניות פשוט לא מכבים, כי מי יודע אם אפשר יהיה להתניע אותן שוב.

נא להכיר: יקוטסק, העיר הכי קרה בעולם, 40 מעלות מתחת לאפס. יומן מסע

"קר, קר מאוד. כמה קר? מינוס 39 מעלות, וזה לא ממש משנה אם השמש זורחת או לא. שלוש וחצי שעות טיסה מתל אביב למוסקבה ומשם אני עולה על טיסת המשך. עוד שבע שעות במטוס רוסי, אני חושב שאני הזר היחיד על המטוס. עשר שעות טיסה ויותר מביאות אותי לצפון מזרח סיביר, לעיר הנחשבת לקרה בעולם, יקוטסק. בשיא שקבעה נמדדה בעיר טמפרטורה של 65 מעלות מתחת לאפס. שבוע לפני שהגעתי, נמדדו כאן 52 מעלות מתחת לאפס. כן, זה בהחלט מספיק קר.
"בחוץ חושך מוחלט, השמש זורחת כאן בתקופה זו של השנה בסביבות עשר וחצי בבוקר. 270 אלף תושבים גרים בעיר שעדיין מסתתרת תחת מעטה כבר של כפור ועלטה. זו עיר הבירה של רפובליקת יקוטיה. העיר הזאת, אם כך ניתן לקרוא לה, משתרעת על שטח של שלושה מיליון קמ"ר, כמעט כמו תת היבשת ההודית. רק הכל קפוא. מרחבים אינסופיים של קרח. 

לכתבה המלאה של של רוית נאור במעריב , 2 לפברואר 2012

yakutsk-winter-sun_3580459k

   מקור וקרדיט לצילום

The rising sun illuminates buildings and industrial chimney emissions over Yakutsk

Picture: Andrey Rudakov/Bloomberg

  הנופים ברפובליקת סאחה-יקוטיה 

Sakha winter 2

Sakha Republic 1.jpg 2 winter in bluelena river 4.jpg The Sinyaya River flows through Yakutia, Russia, as the left tributary of the Lena. For more than 100 km, majestic cliffs

Lena river

  יער האבן בגדה של נהר לנה

  נוצר לפני 150 מיליון שנה בעקבות עצי חורש ענקיים שהיו במקום

 lena river 2 stone trees

מקור וקרדיט לצילום

 lena river 4

 lena river 150 millin years ago

 אנשים ברפוליקת סאחה –יקטויה

 Sakha Republic of Siberia, Yakuts peoples

yakut people 2.JPG 4

yakuts peopke 6

Yakut people deer

yakut people 2

רבים מתושבי סאחה-יקטויה מאמינים בו-זמנית בכנסייה הפרובוסלבית ובשמאניזם

שמאניזם הוא מכלול של שיטות אקסטטיות ותרפויטיות המבקשות להשיג קשר עם היקום המקביל והבלתי נראה של הרוחות, על מנת להשיג את תמיכתן בניהול עניינם של בני האדם. שמאניזם, על סוגיו השונים, היה נפוץ בכל היבשות וברוב התרבויות. מקור המילה שמאן שאולה מתושבי סיביר דוברי טונגוסית ופירושה מכשף. בתרבויות השונות נקרא השמאן בשמות אחרים.

בצילום למטה" טקס שמאני באחד מאזורי סַאחָה-יַקוטיה 

yakut people shaman 2

 טקס שמאני רב-משתתפים

yakut people shaman 2.JPG 4

ראה גם : ציידים לקטים, שמאניזם וטוטמיזם בסיביר ( הבלוג של ד"ר תומר פרסיקו) 

yakut people 8

Yakut girl from Siberia

saka girl peple 2

 yakut people 2.JPG 10Yakut girl from Siberia people 4Sakha Republic 1.jpg oymukom village 2Sakha people 12.JPG 14Sakha people 12.JPG 14.JPG 16Sakha Republic 1.jpg oymukom village 2Yakut people add 4 
Sakha people 12.JPG 16

Sakha people 12

Sakha Solodukhin 4 people horses

 סדרת הצילומים המלאה

יקוטסק

 

Street scene with snow covered trees in the city of Yakutsk. Yakutsk (Russian: Яку́тск) is a city in the Russian Far East, located about 4° (450 kilometres) south of the Arctic Circle. It is the capital of the Sakha (Yakutia) Republic in Russia with a major port on the Lena River. The city has a population of 264.000 (2009). Yakutsk is one of the coldest cities on Earth. The average monthly winter temperature in January is around −43,2 °C. Yakutsk, Jakutsk, Yakutia, Russian Federation, Russia, RUS, 15.01.2010.

Yakutsk-The-Coldest-City-On-Earth-002

בירת המחוז יקוטסק שוכנת על גדות הנהר לנה רחב הידיים. בניית גשר מעל הנהר אמנם בתכנון, אך לא ברור מתי הוא ייצא לפועל. בקיץ, שנמשך רק חודשיים, מעבורת מחברת בין יקוטסק לכפרים שבסביבותיה, ובהם אוסט־נרה. עם בוא הסתיו הטמפרטורות צונחות והנהר מתחיל לקפוא. אז מתחילה אחת התקופות הקשות ביותר בשנה — הקרח אינו מאפשר שיט, אך שכבתו אינה עבה מספיק בכדי שיהיה אפשר לחצות את הנהר במכונית. וכך, במשך חודשים ארוכים, עיירות וכפרים רבים ביקוטיה מנותקים יבשתית מהעיר הגדולה ותלויים במזון ובסחורות שהתושבים אגרו במשך הקיץ. רק בשיא החורף, בסביבות דצמבר או ינואר, כשהטמפרטורות מגיעות למינוס 40 עד 60 מעלות, שכבת הקרח עבה מספיק, כשלושה מטרים, בכדי שמשאיות יוכלו להוביל סחורה לאזורים הנידחים ביותר. בתקופה הזו חוצות את הנהר גם מוניות פרטיות, עם נוסעים שידם אינה משגת לשלם על טיסת פנים.

משקפיים כסכנה

כשהטמפרטורה צונחת אל מתחת למינוס 50, הילדים לא הולכים לבית הספר. גם הדרך למכולת קשה. האוויר כבד, אצבעות הידיים והרגליים כואבות, וכך גם קצה האף וקצות האוזניים. הריסים קופאים. מסכות הסקי והצעיפים של העוברים ושבים הופכים גושי קרח נוקשים, בגלל אדי הנשימה שקפאו בתוכם. תוך זמן קצר, גם הפנים מתכסות בקרח. בחורף לא מרכיבים משקפיים, כי הם מתכסים בשכבת קרח מעוורת ומסגרת המתכת קופאת והופכת מסוכנת. עגילים גורמים לכוויות קור בתנוכי האוזניים. בתנאים אלה, לבוש מתאים הוא עניין של הישרדות. גם בעלי המשכורות הנמוכות מוציאים את חסכונותיהם על זוג מגפיים יקר מעור איילים, היחידים שמונעים מהאצבעות לנשור, ומעיל פרווה, שכאן הוא אינו מותרות, אלא צורך.

התושבים משתדלים להימנע משהייה בחוץ. ביקוטסק לא חסרים דיווחים על אנשים שמתו כי לא נכנסו בזמן הביתה. מקרי המוות הנפוצים הם של חסר בית שהשתכרו ונרדמו על המדרכה.

  מקור וקרדיט : תמר ברס , עיתון " הארץ" , 17 למרץ 2017

עם התפרקות הקומוניזם, העיר הקרה בעולם קפאה בזמן 

Yakutsk_frosty_hou_2805865k (1) 22.jpg 44


Yakutsk add 4Yakutsk add 4.JPG 6

· · · ·

תגובות

  • אופנת נשים מרשימה. הסתגלו לטבע, בצורה יעילה ביותר.

    תודה,

    עמי.

    רות פורסטר 21 בינואר 2017 18:01

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.