במנהרת הזמן האדריכלית: בנייני ארט –דקו בעולם (א')

1625

רקע

סגנון האר דקו הושפע גם מזרמים אוונגרדיים באמנות כמו קוביזם, קונסטרוקטיביזם, פוטוריזם. השפעתם של זרמים אלה ניכרת בהפשטה ובפירוק של מוטיבים גאומטריים ובאנרגיה הדינמית של מילון הצורות. האר דקו החל להתפתח לאחר מלחמת העולם הראשונה, עם הרצון של האנשים לרהיטים, תכשיטים ואביזרים דקורטיביים, שיהיו מודרניים, פונקציונליים בעלי קווים זורמים ובעלי מראה תעשייתי.

רוב המעצבים בחרו להשתמש בחומרים לא רגילים כמו פלדה, עצים יקרים ושיש, ודחו על הסף את החומרים הסטנדרטיים באותה תקופה. האר דקו התפתח במספר תחומים: אדריכלות, ריהוט, מוצרי חרס, זכוכית ותכשיטנות.

כמו האר נובו, גם סגנון האר דקו השפיע על כל מוצר מעוצב וחדר כמעט לכל פינה, מחנויות הכלבו המפוארות בלונדון, ניו יורק ופאריס ועד לעליית הגג של הסבתא. זה היה סגנון חובק עולם מאוסטרליה ועד הודו. לא היה חומר שבו לא השתמשו – כרום, בקליט, זכוכית, אבן, קרמיקה, חרסינה וזהב. בניין קרייזלר בניו יורק, פסל ישו הענקי המשקיף על ריו דה ז'נירו, מלון קלריג'ס בלונדון,  היכל הסובייט העליון במוסקבה שתיכנן בוריס לופן, מכוניות, שואבי אבק, תכשיטים, אופנה, גרפיקה, עיצוב פנים – הכל נכלל.

מאפיין נוסף של סגנון האר-דקו הוא הגישה הכוללנית-טוטלית: בארכיטקטורה הוא הכתיב לא רק את המבנה אלא גם את עיצוב הפנים, התאורה , בדי הריפוד ועד לראש המכתב והמעטפה, כשמדובר בבית משרדים של חברה, ולכלי האוכל כשמדובר בבתי מלון.

art deco start start start

הסקירה הנוכחית מוקדשת להשפעת האר-דקו על אדריכלות, בעיקר דוגמאות של מבנים מעניינים.

הואיל והיקף מבני הא-דקו בעולם הוא רב מאד , בחרנו רק כמה דוגמאות מייצגות .

בסקירות יוצגו גם עיצובי הפנים של חלק מממבני האר-דקו . בעיצובי הפנים של בנייני האר-דקו הושקעו בארה"ב סכומי עתק ומיטב האמנים האמריקאיים נשכרו לעבודות אמנות אלו בבנייני האר דקו בין השנים 1919-1940 .

נתחיל את המסע הארכיטקטוני עם ישראל (יפו, תל אביב ) ואח"כ נעבור לארה"ב (חלק א' ).

 בחלק ב' של הסקירה שתתפרסם מאוחר יותר נעבור למדינות אחרות בהן הייתה ארכיטקטורה של אר דקו כגון פינלנד, אוסטרליה, מומבאי-הודו וגם אחרים בארה"ב .( מיאמי , שיקאגו , טולסה ועוד ).

לסקירה המלאה

art deco Niagara Mohawk Building 640px-MohawkNiagraFacade.jpg start

 

· · · · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.