niki this is the start picture

בעקבות ניקי דה סנט פאל

1363

Niki de Saint Phalle

היא החלה את הקריירה שלה כדוגמנית צמרת בארה"ב , אך בעקבות משבר נפשי החלה לפסל כתרפיה לנפשה המסוכסת ועד מהרה הפכה לאחת הפסלות המוערכות בעולם.

Niki de Saint Phalle 2.jpg gogenhaim 2015

niki upside down

ביוגרפיה

קתרין מארי-אנייס פל דה סן פאל Catherine Marie-Agnès Fal de Saint  Phalle  נולדה ליד פריז בשנת 1930. אביה היה בנקאי. לאחר שנפגעה קשות מבחינה כלכלית בשפל הגדול, היגרה משפחתה מצרפת לארצות הברית ב-1933.

בצעירותה הייתה דוגמנית אופנה, בגיל שש-עשרה היא הופיעה בשער השבועון האמריקאי "לייף" (26 בספטמבר 1946) ובנובמבר 1952 בשער שבועון האופנה הצרפתי "ווג".

Niki de Saint Phalle 2.jpg as a model

בגיל שמונה-עשרה ברחה מהבית ונישאה לסופר הארי מאתיוס, שאותו הכירה מגיל שתים-עשרה. הם עברו לגור בקיימברידג', מסצ'וסטס.

עד מהרה נקלעה למשבר נפשי חריף והחלה לפסל כתרפיה לנפשה המסוכסכת.

ב-1955 הכירה את ז'אן טינגלי ואשתו. ב-1960 התגרשה מבעלה, טינגלי התגרש מאשתו, והשניים עברו לגור יחד. הם נישאו ב-15 ביולי 1971.

niki picture 2

בצילום עם בעלה השני

היא נפטרה ממחלת ריאות בגיל 71.

niki picture 4

הישגיה האמנותיים

באמצע שנות ה-60 היא התחילה ליצור את הנאנות – פסלי נשים שמנות, מגודלות חזה, ישבן וירכיים, אבל עם ראש קטנטן, עליזות, צבעוניות, סקסיות ובטוחות בעצמן מאוד. (מחווה לאלמה דישי?) ומכוסות פרחים לבבות ונצנצים. הדוגמנית הדקיקה, שלא לומר השדופה, יצרה את הנשים שלה גדולות מהחיים. בראיונות איתה היא מספרת שהיא מזדהה עם דמויות הנשים שהיא מייצרת. שהן כבר לא קורבן. שמגיעה להן תשומת לב. שמישהו ישים אותן במרכז החברה. שהן יכולות לקפוץ ולעוף אם הן רק רוצות. שהן תמיד שמחות. עוד שערוריה קטנה היא מייצרת כשהיא יוצרת את ה- Black Nana, הנאנה השחורה הראשונה בהשראה של רוזה פארקס.

Niki de Saint Phalle start start 2

מאמצע שנות ה-70 ועד סוף חייה ב- 2002 היא מקדישה את זמנה להקמת פארקים ומיצגים ברחבי העולם בהם היא משלבת את הנאנות שלה ודמויות נוספות כדי לייצר פארקי משחקים ושעשועים לילדים ולמבוגרים. מהמפורסמים שבהם פסל המפלצת בירושליים והפארק בגן החיות התנכי בירושליים וגן קלפי הטארוט בטוסקנה, שנעשה בהשפעה מובהקת של גאודי, אחד האמנים הנערצים והמשפיעים עליה ביותר. בתקופה זו בעצם מתקבע מעמדה כאמנית מסחרית, צבעונית ואופטימית, שיודעת היטב ליחצן את עצמה ואת האמנות שלה, תדמית שרחוקה מרחק רב מהתדמית הלוחמנית, הפמיניסטית, המשוגעת, שהיתה לה בתחילת דרכה ( מקור המידע ) .

כפסלת היא קיבלה השראה רבה מעבודתיו של הארכיטקט הספרדי Antoni Gaud , אך פיתחה סגנון אמנותי משלה . ההספק האמנותי שלה היה עצום ורב , והיא פילה מעל 400 פסלים צבעוניים ססגנויים ברחבי העולם , כולל  פסל הגולם בירושלים .

"הגולם" (ידוע בכינוי "המפלצת") הוא פסל מסוג מיצב שיצרה דה סן פאל בגן רבינוביץ' בקריית יובל שבירושלים. המיצב נוצר על ידה מבטון יצוק, בשנים 1971-1972. גן השעשועים הציבורי שבו נמצא הפסל נקרא גם "גן רבינוביץ'", על שם התורם שמימן את הקמת הפסל והגן. "הגולם" מסמל על פי דברי האמנית רעיונות פמיניסטיים. הפסל הנו בדמות מפלצת, שמייצגת כנראה אישה עבת בשר החולשת על גן המשחקים, אך עם זאת – משרה תחושה נעימה, ובכך מנפצת האמנית את דימוי האישה השברירית בעולם המערבי. הפסל מהווה גם מגלשה המורכבת משלושה מסלולים, המדמים את לשונותיה של המפלצת. בחלק האחורי של מבנה הפסל בנויות מדרגות, בהן יכולים ילדים לטפס מעלה ואז לגלוש מטה במסלולי הגלישה המצויים בחזית הפסל. יש הסבורים כי בכך התכוונה האמנית ליצור דימוי של הולדת ילדים על ידי המפלצת. יש שגורסים כי פסל הגולם נועד לסייע לילדים להתגבר על פחד ממפלצות.

niki this is the start picture

הנה מבחר מעבודותיה , חלקם אשר הוצגו בתערוכה בגוגנהיים ב2015 ובפארקים ציבוריים ברחבי העולם

Niki de Saint Phalle 2.jpg start 4.jpg 5

 Niki de Saint Phalle 2.jpg start 888Niki de Saint Phalle 2.jpg start 66Niki de Saint Phalle 2.jpg 66666niki de saint phalle sculptures 2niki de saint phalle sculptures 2.jpg start

add 2 niki
Niki de Saint Phalle start start 2.jpg 88

Niki de Saint Phalle 2

Niki de Saint Phalle 2.jpg start 4

 Niki de Saint Phalle 2.jpg 8

Niki de Saint Phalle 2.jpg 9

Niki de Saint Phalle 2.jpg 10

Niki de Saint Phalle 2.jpg 16

Niki de Saint Phalle 2.jpg 18

Niki de Saint Phalle 2.jpg 20

Niki de Saint Phalle 2.jpg 24

Niki de Saint Phalle 2.jpg 28

Niki de Saint Phalle 2.jpg 1995

niki de saint phalle sculptures 5

niki de saint phalle sculptures 3niki de saint phalle sculptures 6

niki de saint phalle sculptures 6.jpg 7

niki de saint phalle sculptures 6.jpg 7.JPG 8

Niki de Saint Phalle

niki in blue

בצילום, ניקי דה סנט פאל, שנה לפני פטירתה בטרם עת , בעבודתה על אחד הפסלים, יהיה זכרה ברוך !

niki working 44

· · ·

תגובות

  • האמת הופתעתי שהיא היוצרת של המפלצת בקרית יובל ששם בילתהה גם נכדתי
    נקודת ציון בירושלים שהיה בה מעט מקומות לבילוי לילדים.
    תודה על הפוסט.

    עליזה קוטלר 12 באוגוסט 2017 22:21

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.